Закључен посебан бирачки списак националних мањина

Министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички, дана 10. октобра 2014. године у 24 часа донела је Решење о закључењу посебног бирачког списка националних мањина, на основу члана 80. Закона о националним саветима националних мањина. Решењем о закључењу посебног бирачког списка националних мањина утврђено је да је у посебан бирачки списак националне мањине, на дан 10. октобар 2014. године у 24 часа уписано укупно 487.371 бирача, који ће према бирачким местима које је утврдила Републичка изборна комисија, гласати на 880 бирачких места у Републици Србији. То је од доношења Решења о привремном закључењу посебног бирачког списка, 24. августа 2014. године, па до доношења Решења о закључењу посебног бирачког списка повећан број за око 30.000 нових бирача.

Решење ће у складу са законом бити објављено у Службеном гласнику Републике Србије и достављено Републичкој изборној комисији, која је у складу са законом орган надлежан за руковођење и спровођење избора за чланове националних савета националних мањина.

У складу са Одлуком о расписивању избора за чланове националних савета националних мањина, којом је одређено да ће се избори одржати 26. октобрa 2014. године, 17 националних мањина бираће своје чланове за националне савете националних мањина на непосредним изборима и то: албанска, ашкалијска, бошњачка, бугарска, буњевачка, влашка, грчка, египатска, мађарска, немачка, ромска, румунска, русинска, словачка, словеначка, украјинска, чешка, док ће 3 националне мањине бирати своје чланове за националне савете путем електорске скупштине, и то: македонска, хрватска и црногорска. Сходно позиву Министарства свим електорима да благовремено поднесу потпуне писмене пријаве за учешће у електорској скупштини, припадници националних мањина су поднели Министарству на потврђивање укупно 340 електорских пријава. Уписаних бирача за непосредне изборе за чланове националних савета је укупно 454.596, а за изборе путем елкторске скупштине је укупно 32.775 бирача.

Такође, по први пут су преведени релевантни законски и подзаконски акти и сва упутства РИК за спровођење избора, на једанаест језика националних мањина који су у службеној употреби у Републици Србији: албански, бошњачки, бугарски, хрватски, чешки, мађарски, македонски, црногорски, словачки, румунски, русински и тиме је дата могућност припадницима националних мањина да се са изборним законимa, правилима и процедурама упознају на свом језику.



Skip to content