Министарка за државну управу и локалну самоуправу Јелена Жарић Ковачевић изјавила је да ће реформа јавне управе бити у фокусу ресорног министарства (МДУЛС) и током 2025. године и истакла да се Србија налази на европском путу и да жели да задовољи критеријуме које је поставила Европска унија (ЕУ).
Жарић Ковачевић је у интервјуу за Танјуг рекла да је у току 2024. године много тога урађено и да је од њеног доласка на чело министарства настављено да се ради на стварима које су важне за грађане као што је формирање јединствених управних места, дигитализација и модернизација, као и јачање е-писарнице, централизованог система који осигурава огромну уштеду и новца и времена.
Указујући на значај реформе јавне управе министарка је најавила да ће се ове године радити на новим активностима Стратегије реформе јавне управе.
„Оно што је за нас сада значајно јесте СИГМА мониторинг извештај који следи и који ће бити представљен у Бриселу током фебруара, а који процењује напредак реформе управа Западног Балкана. И оно што ми очекујемо у наставку јесте и помоћ од ЕУ, на основу наших активности, залагања, наших резултата рада и извештаја о самопроцени који смо доставили раније“, рекла је Жарић Ковачевић.
Указала је да је то значајно и за буџет Србије, јер је у питању помоћ која укупно износи 30 милиона евра, од којих ће кроз секторску буџетску подршку директно буџету Србије бити уплаћено 26 милиона евра, а преостали износ бити усмерен преко експертске подршке, пре свега за МДУЛС, за Министарство финансија и за Републички секретаријат за јавне политике.
На питање колико је новца издвојено за локалне самоуправе у Србији прошле године, Жарић Ковачевић је рекла да је протекла година била једна од ретких година у којој је МДУЛС имао два јавна позива.
„Први јавни позив је био у марту. Ту је негде око 410 милиона динара усмерено на око 29 пројеката на територији јединица локалне самоуправе. Имали смо други јавни позив, који је износио око 55,3 милиона, где смо подржали око 20 пројеката у јединицама локалне самоуправе.
Локалне самоуправе се највише јављају за инфраструктурне пројекте, како би реконструисали зграде јавне намене и како би искористили та средства на најбољи могући начин, онако како мисле да ће грађанима највише допринети“, рекла је Жарић Ковачевић.
Додала је да је МДУЛС ту да подржи све градове и општине у Србији, како би ушли у реализацију пројеката, не само тако што ће им доделити средства из буџета, већ да им помогне да своје идеје преточе у квалитетне пројекте, којима би могли да конкуришу за средства.
На питање какви су резултати пројекта Јединственог управног места (ЈУМ), каже да је ЈУМ наишао на позитивне критике.
„ЈУМ је нешто што је потребно свакој градској и општинској управи. То је место на коме ће се обраћати наши грађани са различитим питањима, који се сусрећу са различитим проблемима и изазовима. И ЈУМ штеди и време и новац нашим грађанима, јер они више не морају да обилазе шалтере, да траже који органи су за надлежни, да одлазе у различите институције или установе, већ ће управо на ЈУМ-у добити све информације које су им потребне“, рекла је Жарић Ковачевић.
Најавила је да ће се и у новој години наставити активност обилажења управних округа, започета током 2024. године
„Обилазак управних округа нам је донео много информација. Осим тога што смо обилазили ЈУМ и тада схватили и добили информације колико су значајна, па смо с тим у вези и издвојили нових 100 милиона за ову годину за ЈУМ, ми смо могли да разговарамо и о пројектима и о изазовима са којима се сусрећу председници општина, градоначелници и уопште људи који су запослени и у општинским и у градским управама“, рекла је Жарић Ковачевић.
Додала је да су на шест састанака управних округа, колико су обишли, разговарали са око 40 градоначелника и председника општина.
„Много нам је значило да на терену добијемо информације, када можемо да се сусретнемо и са запосленима у општинској или у градској управи, да нам они на лицу места кажу да ли су задовољни, чиме су задовољни, чиме нису задовољни, да бисмо као министарство могли да знамо у ком правцу да усмеримо свој рад и своје активности“, рекла је Жарић Ковачевић.
Истакла је да је МДУЛС имао одличну сарадњу са осталим институцијама, како на републичком, тако и на локалном нивоу.
На питање шта очекује од најављене реконструкције владе на пролеће, каже да је реконструкција владе најнормалнија ствар.
„Ако узмемо у обзир да смо сви ми који смо чланови владе под лупом јавности и да морамо да будемо одговорни за оно што радимо, да на одговоран и озбиљан и конструктиван начин приступамо нашим обавезама, реконструкцију владе не видим као питање које бисмо сада могли да поставимо као сувишно или као непотребно“, рекла је Жарић Ковачевић.
На питање шта очекује од покрета чије формирање је најавио председник Србије Александар Вучић, она је оценила да је формирање таквог покрета потребно Србији.
„Сматрам да ће много људи да се придруже том покрету и да ћемо сви заједно имати један циљ пред нама, а то је да заједно можемо да делујемо за добробит Србије. То је циљ који ћемо увек имати пред собом, а то је да Србија буде још модернија, да буде још напреднија, да имамо економски и привредни раст и развој, онако како грађани заслужују. Сматрам да ћемо удружени у један велики покрет моћи да идемо у том правцу“, истакла је министарка.
Autor Foto: Sava Radovanović, Tanjug