Другог дана 24. Копаоник бизнис форума министарка државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) Ана Брнабић говорила је пленарној седници под називом „Развој инфраструктуре и реструктурирање јавног сектора без фискалног притиска“ са посебним акцентом на оптимизацију у јавној управи.
„До краја марта или почетком априла биће донета нова одлука о максималном броју запослених у јавном сектору, на републичком нивоу и у локалним самоуправама, која неће подразумевати линеарно смањење броја запослених“, најавила је министарка Брнабић и истакла да сада постоји довољно анализа и података како ко ради и колико запослених има.
Она је навела да је, у процесу рационалнизације и оптимизације јавне управе, чији је циљ да се број запослених сведе на одржив број, од 1. јануара 2014. године када је донета одлука о забрани запошљавања, јавна управа смањена за 24.156 људи. Са локалом, додала је, тај број 37.904 запослена.
"Ствано морамо да разбијемо тај мит о великој државној управи. На 100 становника имамо 7,5 државних службеника, у ЕУ, зависно од земље, тај број је 8 до 8,5 на 100 становника. Немамо велику, али имамо неефикасну државну управу и морамо да радимо на томе да је учинимо ефикаснијом", рекла је Брнабић.
Она је указала да су све земље осим Србије на путу ка ЕУ ослањале на два стуба – економске реформе и раст и владавина права, а Србија поред та два, има у претприступном процесу трећи стуб, а то је управо реформа јавне управе.
"Увек се треба враћати на та три стуба и зато смо са ЕУ и комесаром Јоханесом Ханом потписали иновативни механизам директне буџетске подршке које подразумева 80 милиона евра које нам ЕУ даје као подршку буџету и као мотив за имплементацију стратегије јавне управе", рекла је Брнабић.
Након фазе рационализације, која је при крају или је већ и завршена, следи реорганизација државне управе, односно реорганизација мрежних, најгломазнијих, а најважнијих система, просвету, здравство и социјалну заштиту.
"Радимо на акционим плановима како да реорганизујемо људе како би ти системи били ефикаснији", назначила је Брнабић.
Министарка је указала и да каснимо са реформом система плата, наводећу да је завршен Нацрт закона о платама запослених у локалним самоуправа и покрајини, а који предвиђа нови механизам успостављања једнаких коефицијената, како би се успоставио принцип "иста плата за исти рад".
Такође, ради се и на Закону о запосленима у јавним службама који ће уређивати плате у свим јавним службама у Републици, како би он за месец дана био готов и предат на широку јавну расправу.
"Реформа система плата неће донети велике резултате какви нам требају ако немамо реформу система вредновања рада и учинка у јавним службама. Систем вредновања као у школама не функционише, државни службеници неће да се замерају једни другима, па имамо много службеника за изузетним учинком, што није истина. Морамо да имамо систем да наградимо најбоље, а да знамо ко су слабе карике", објаснила је Брнабић.
Она је поновила да је неопходно и увођење е-управе, која је важна за ефикасну, транспаренту јавну службу и борбу против корупције, што се најбоље види на примеру издавања електронских грађевинских дозвола.
Уз то, додала је министарка, важно је и успостављање Националне академије за јавну управу као независне институције за континуирано образовање државних службеника.
"Донели смо одлуку да ће то бити независна институција, под надзором Министарства, као и одлуку да ће поред слузбеника са републичког нивоа, укључити и људе са локала", рекла је Брнабић и додала да од те академије очекује много.
Она је напоменула да је област локалне самоуправе област са пуно пробема, јер децентрализација раније није "ишла" на паметан начин, већ вођена политицким одлукама. У том смислу, кроз законска решења биће уведен принцип веће међуопштинске сарадње, како би локалне самоуправе биле ефикасније.