Brnabić: Moramo da učinimo državnu upravu efikasnijom

Drugog dana 24. Kopaonik biznis foruma ministarka državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) Ana Brnabić govorila je plenarnoj sednici pod nazivom „Razvoj infrastrukture i restrukturiranje javnog sektora bez fiskalnog pritiska“ sa posebnim akcentom na optimizaciju u javnoj upravi.

„Do kraja marta ili početkom aprila biće doneta nova odluka o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru, na republičkom nivou i u lokalnim samoupravama, koja neće podrazumevati linearno smanjenje broja zaposlenih“, najavila je ministarka Brnabić i istakla da sada postoji dovoljno analiza i podataka kako ko radi i koliko zaposlenih ima.

Ona je navela da je, u procesu racionalnizacije i optimizacije javne uprave, čiji je cilj da se broj zaposlenih svede na održiv broj, od 1. januara 2014. godine kada je doneta odluka o zabrani zapošljavanja, javna uprava smanjena za 24.156 ljudi. Sa lokalom, dodala je, taj broj 37.904 zaposlena.

"Stvano moramo da razbijemo taj mit o velikoj državnoj upravi. Na 100 stanovnika imamo 7,5 državnih službenika, u EU, zavisno od zemlje, taj broj je 8 do 8,5 na 100 stanovnika. Nemamo veliku, ali imamo neefikasnu državnu upravu i moramo da radimo na tome da je učinimo efikasnijom", rekla je Brnabić.

 Brnabić: Moramo da učinimo državnu upravu efikasnijom

Ona je ukazala da su sve zemlje osim Srbije na putu ka EU oslanjale na dva stuba – ekonomske reforme i rast i vladavina prava, a Srbija pored ta dva, ima u pretpristupnom procesu treći stub, a to je upravo reforma javne uprave.

"Uvek se treba vraćati na ta tri stuba i zato smo sa EU i komesarom Johanesom Hanom potpisali inovativni mehanizam direktne budžetske podrške koje podrazumeva 80 miliona evra koje nam EU daje kao podršku budžetu i kao motiv za implementaciju strategije javne uprave", rekla je Brnabić.

Nakon faze racionalizacije, koja je pri kraju ili je već i završena, sledi reorganizacija državne uprave, odnosno reorganizacija mrežnih, najglomaznijih, a najvažnijih sistema, prosvetu, zdravstvo i socijalnu zaštitu.

"Radimo na akcionim planovima kako da reorganizujemo ljude kako bi ti sistemi bili efikasniji", naznačila je Brnabić.

Ministarka je ukazala i da kasnimo sa reformom sistema plata, navodeću da je završen Nacrt zakona o platama zaposlenih u lokalnim samouprava i pokrajini, a koji predviđa novi mehanizam uspostavljanja jednakih koeficijenata, kako bi se uspostavio princip "ista plata za isti rad".

Takođe, radi se i na Zakonu o zaposlenima u javnim službama koji će uređivati plate u svim javnim službama u Republici, kako bi on za mesec dana bio gotov i predat na široku javnu raspravu.

"Reforma sistema plata neće doneti velike rezultate kakvi nam trebaju ako nemamo reformu sistema vrednovanja rada i učinka u javnim službama. Sistem vrednovanja kao u školama ne funkcioniše, državni službenici neće da se zameraju jedni drugima, pa imamo mnogo službenika za izuzetnim učinkom, što nije istina. Moramo da imamo sistem da nagradimo najbolje, a da znamo ko su slabe karike", objasnila je Brnabić.

Ona je ponovila da je neophodno i uvođenje e-uprave, koja je važna za efikasnu, transparentu javnu službu i borbu protiv korupcije, što se najbolje vidi na primeru izdavanja elektronskih građevinskih dozvola.

Uz to, dodala je ministarka, važno je i uspostavljanje Nacionalne akademije za javnu upravu kao nezavisne institucije za kontinuirano obrazovanje državnih službenika.

"Doneli smo odluku da će to biti nezavisna institucija, pod nadzorom Ministarstva, kao i odluku da će pored sluzbenika sa republičkog nivoa, uključiti i ljude sa lokala", rekla je Brnabić i dodala da od te akademije očekuje mnogo.

Ona je napomenula da je oblast lokalne samouprave oblast sa puno probema, jer decentralizacija ranije nije "išla" na pametan način, već vođena politickim odlukama. U tom smislu, kroz zakonska rešenja biće uveden princip veće međuopštinske saradnje, kako bi lokalne samouprave bile efikasnije.



Skip to content