Потпредседница Владе Републике Србије и министарка државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) др Кори Удовички обратила се учесницима Округлог стола „Национални савети / мањинске самоуправе у правном систему Републике Србије“ и том приликом истакла да је 2015. обележио интезиван дијалог Владе Србије и националних савета националних мањина.
Удовички је подвукла да, у односу на раније потезе када су се нудиле писане реформе, јер према њеним речима „папир трпи све“, ова Влада жели да креира систем који ће да заживи у пракси и да све реформе које спроводи функционишу.
Подсетивши да је после шест година обновљен дијалог Владе Србије и националних савета националних мањина на највишем нивоу, Удовички је истакла да овим Влада показује одлучност да решава питања која су од значаја за све националне мањине. “Такође, приступили смо процесу израде Акционог плана за остваривање права националних мањина“, рекла је она.
„Намера нам је да опет ставимо у функцију и Буџетски фонд за националне мањине, који је 2002. године основан“, рекла је она наглашавајући да је у поступку усвајање подзаконског акта неопходног предуслова за ту сврху. Додала је да је у плану и да се у обукама државних службеника у 2016. године посебан акценат стави на остваривање права припадника националних мањина.
Истичући да је институт националних савета одлична замисао, Удовички је рекла да морамо бити спремни да и постојеће концепте мењамо. Она је открила учесницима да је Координација националних савета затражила и повећање буџетских средстава за националне савете националних мањина за 30%. “Скренућу вам пажњу да и у сред највеће фискалне консолидације држава није смањила износе који су били планирани у 2015. за финансирање националних савета, што сасвим довољно говори о приоритизацији ове Владе“, казала је потпредседница.
Удовички је поставила питање улоге националних савета и додала да је обавеза Србије да институционално подржи националне мањине у Републици Србији, али и да свака национална мањина мора да допринесе свом одржавању. „Овде је потребна и воља и грађанска партиципација“, навела је Удовички.
„И на крају, али не мање битно, истакла бих да свака политизација односно инструментализација националних савета умањује остваривања легитимних права једне националне мањине“, закључила је Удовички и додала да нас Устав Републике Србије обавезује на поштовање демократских принципа у процесу креирања одлука значајних како за већинско становништво тако и за припаднике мањина.
Учесницима скупа се обратио и Петер Буркхард, шеф Мисије ОЕБС у Србији и навео да је, успостављањем националних савета, Србија створила механизам заштите мањина и унапредила њихову интеграцију у српско друштво. Он је додао је ипак потребно уложити додатне напоре да би се промовисали додатни механизми заштине мањинских заједница. Као добар индикатор, Буркхард је навео укључивање представника националних савета у радну групу коју је формирало МДУЛС, а која ће помоћи доношењу новог закона о националним саветима националних мањина.
„Тешке одлуке су на Вама, али ми у Савету Европе можемо вам помоћи саветом да уз овај процес направите још један корак ближе ЕУ“, рекао је током свог обраћања учесницима скупа Тим Картрајт, шеф канцеларије Савета Европе у Србији.
Уследио је радни део састанка током којег су анализирани стручно-правни аспекти улоге и функционисања националних савета националних мањина у правном оквиру Републике Србије.