Udovički: Svaka politizacija nacionalnih saveta umanjuje ostvarivanja prava manjine

Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) dr Kori Udovički obratila se učesnicima Okruglog stola „Nacionalni saveti / manjinske samouprave u pravnom sistemu Republike Srbije“ i tom prilikom istakla da je 2015. obeležio intezivan dijalog Vlade Srbije i nacionalnih saveta nacionalnih manjina.

Udovički je podvukla da, u odnosu na ranije poteze kada su se nudile pisane reforme, jer prema njenim rečima „papir trpi sve“, ova Vlada želi da kreira sistem koji će da zaživi u praksi i da sve reforme koje sprovodi funkcionišu.

Podsetivši da je posle šest godina obnovljen dijalog Vlade Srbije i nacionalnih saveta nacionalnih manjina na najvišem nivou, Udovički je istakla da ovim Vlada pokazuje odlučnost da rešava pitanja koja su od značaja za sve nacionalne manjine. “Takođe, pristupili smo procesu izrade Akcionog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina“, rekla je ona.

„Namera nam je da opet stavimo u funkciju i Budžetski fond za nacionalne manjine, koji je 2002. godine osnovan“, rekla je ona naglašavajući da je u postupku usvajanje podzakonskog akta neophodnog preduslova za tu svrhu. Dodala je da je u planu i da se u obukama državnih službenika u 2016. godine poseban akcenat stavi na ostvarivanje prava pripadnika nacionalnih manjina.

 

Ističući da je institut nacionalnih saveta odlična zamisao, Udovički je rekla da moramo biti spremni da i postojeće koncepte menjamo. Ona je otkrila učesnicima da je Koordinacija nacionalnih saveta zatražila i povećanje budžetskih sredstava za nacionalne savete nacionalnih manjina za 30%. “Skrenuću vam pažnju da i u sred najveće fiskalne konsolidacije država nije smanjila iznose koji su bili planirani u 2015. za finansiranje nacionalnih saveta, što sasvim dovoljno govori o prioritizaciji ove Vlade“, kazala je potpredsednica.

Udovički je postavila pitanje uloge nacionalnih saveta i dodala da je obaveza Srbije da institucionalno podrži nacionalne manjine u Republici Srbiji, ali i da svaka nacionalna manjina mora da doprinese svom održavanju. „Ovde je potrebna i volja i građanska participacija“, navela je Udovički.

„I na kraju, ali ne manje bitno, istakla bih da svaka politizacija odnosno instrumentalizacija nacionalnih saveta umanjuje ostvarivanja legitimnih prava jedne nacionalne manjine“, zaključila je Udovički i dodala da nas Ustav Republike Srbije obavezuje na poštovanje demokratskih principa u procesu kreiranja odluka značajnih kako za većinsko stanovništvo tako i za pripadnike manjina.

Učesnicima skupa se obratio i Peter Burkhard, šef Misije OEBS u Srbiji i naveo da je, uspostavljanjem nacionalnih saveta, Srbija stvorila mehanizam zaštite manjina i unapredila njihovu integraciju u srpsko društvo. On je dodao je ipak potrebno uložiti dodatne napore da bi se promovisali dodatni mehanizmi zaštine manjinskih zajednica. Kao dobar indikator, Burkhard je naveo uključivanje predstavnika nacionalnih saveta u radnu grupu koju je formiralo MDULS, a koja će pomoći donošenju novog zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.

„Teške odluke su na Vama, ali mi u Savetu Evrope možemo vam pomoći savetom da uz ovaj proces napravite još jedan korak bliže EU“, rekao je tokom svog obraćanja učesnicima skupa Tim Kartrajt, šef kancelarije Saveta Evrope u Srbiji.

Usledio je radni deo sastanka tokom kojeg su analizirani stručno-pravni aspekti uloge i funkcionisanja nacionalnih saveta nacionalnih manjina u pravnom okviru Republike Srbije.



Skip to content