Потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички говорила је на панелу „Како отворени подаци доприносе спречавању и борби против корупције“ у оквиру Шесте конференције земаља чланица УН Конвенције против корупције, који се одржава у Санкт Петербургу.
„Отворени подаци су моћан механизам за примену превентивних мера за борбу против корупције“, рекла је потпредседница и додала да ти подаци, осим што морају бити јавни, потребно је да буду и бесплатни, лако читљиви и доступни свима како за употребу, тако и за објављивање.
Удовички је у обраћању учесницима конференције навела да се Србија од 2015. године обавезала да отворене податке користи у циљу стварања добре управе, транспарентности и развоја. Она је додала да је Србија приступила Партнерству за отворену управу 2013. године и у фокус ставила унапређење јавног интегритета. Такође је подвукла да је изведена Процена спремности отварања података, која је израђена уз подршку УНДП и Светске банке, а чији ће резултати бити представљени у децембру у Београду.
„Постоје два разлога зашто је Србија посвећена отвореним подацима“, рекла је потпредседница она и као први навела препознавање потенцијала отворених података за транспарентност, полагање рачуна и борбу против корупције. Као други разлог Удовички је истакла пружање простора за суштинску сарадњу и повезивање са грађанима, као и допринос развоју управе.
Напоменувши важност намере да Управа за јавне набавке отвори своје податке, Удовички је похвалила напоре које Управа чини у том правцу, као и да је потребно промишљање да се отворени подаци анализирају и обрађују адекватно.
По завршетку панела, Удовички се састала са министром правде и председавајућим мреже ACINET Ашрафом Рифијем, где су размењена искуства у борби против корупције. Саговорници су се сложили да је неопходно залагати се за већу транспарентност, уз учешће у иницијативи Партнерства за отворену управу. ACINET (Arab Anti-Corruption and Integrity Network) представља тело које чине званични органи из 17 арапских земаља и „невладина група“ коју чине 20 независних организација цивилног друштва, приватног сектора и стручних тела. ACINET је први арапски регионални механизам који спаја званична и невладина тела ради консултовања и сарадње у борби против корупције.