Potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave dr Kori Udovički govorila je na panelu „Kako otvoreni podaci doprinose sprečavanju i borbi protiv korupcije“ u okviru Šeste konferencije zemalja članica UN Konvencije protiv korupcije, koji se održava u Sankt Peterburgu.
„Otvoreni podaci su moćan mehanizam za primenu preventivnih mera za borbu protiv korupcije“, rekla je potpredsednica i dodala da ti podaci, osim što moraju biti javni, potrebno je da budu i besplatni, lako čitljivi i dostupni svima kako za upotrebu, tako i za objavljivanje.
Udovički je u obraćanju učesnicima konferencije navela da se Srbija od 2015. godine obavezala da otvorene podatke koristi u cilju stvaranja dobre uprave, transparentnosti i razvoja. Ona je dodala da je Srbija pristupila Partnerstvu za otvorenu upravu 2013. godine i u fokus stavila unapređenje javnog integriteta. Takođe je podvukla da je izvedena Procena spremnosti otvaranja podataka, koja je izrađena uz podršku UNDP i Svetske banke, a čiji će rezultati biti predstavljeni u decembru u Beogradu.
„Postoje dva razloga zašto je Srbija posvećena otvorenim podacima“, rekla je potpredsednica ona i kao prvi navela prepoznavanje potencijala otvorenih podataka za transparentnost, polaganje računa i borbu protiv korupcije. Kao drugi razlog Udovički je istakla pružanje prostora za suštinsku saradnju i povezivanje sa građanima, kao i doprinos razvoju uprave.
Napomenuvši važnost namere da Uprava za javne nabavke otvori svoje podatke, Udovički je pohvalila napore koje Uprava čini u tom pravcu, kao i da je potrebno promišljanje da se otvoreni podaci analiziraju i obrađuju adekvatno.
Po završetku panela, Udovički se sastala sa ministrom pravde i predsedavajućim mreže ACINET Ašrafom Rifijem, gde su razmenjena iskustva u borbi protiv korupcije. Sagovornici su se složili da je neophodno zalagati se za veću transparentnost, uz učešće u inicijativi Partnerstva za otvorenu upravu. ACINET (Arab Anti-Corruption and Integrity Network) predstavlja telo koje čine zvanični organi iz 17 arapskih zemalja i „nevladina grupa“ koju čine 20 nezavisnih organizacija civilnog društva, privatnog sektora i stručnih tela. ACINET je prvi arapski regionalni mehanizam koji spaja zvanična i nevladina tela radi konsultovanja i saradnje u borbi protiv korupcije.