Потпредседница Владе Србије Кори Удовички изјавила је данас да је у припреми буџет за 2015. какав није видела откад она памти фискалну консолидацију. Није реч о политичкој демагогији, рекла је она, изразивши наду да у следећој години нећемо имати велики пад бруто домаћег производа (БДП).
Пред нама је да у току 2015. године осмислимо како да унапредимо услове пословања како би привреда забележила раст, а да истовремено не расипамо ресурсе, изјавила је она на научној конференцији „Економска политика Србије у 2015. години”, коју организују Научно друштво економиста Србије, Академија економских наука и Економски факултет у сарадњи са Привредном комором Србије.
Она је, говорећи о економској политици Србије, рекла да је до сада била лоша, јер су увек доношене „друге најбоље” мере које су имале за циљ да не направе највећу штету, уместо оних које би служиле сврси.
Удовички је навела да смо сада у ситуацији да имамо две Србије – једну загушену лошим одлукама у претходној деценији, и другу која је у последње две године тешке кризе показала да привреда почиње полако да се сналази, органузује и ствара раст.
Она је навела и да економска струка не даје довољно добре одговоре како решавати нагомилане проблеме.
Зато се, како каже, раде припреме како би се и средства за научно техничка истраживања везала за знања која су нам најпотребнија да би поправили привредни амбијент.
„Ово је најава и позив за сарадњу, али то неће бити лако. Имамо и институционалну слабост и реоптерећеност. Али добра воља је ту и отворени смо за сарадњу”, навела је потпредседница владе.
Сада нам је, како је рекла, потребан финансијски систем који ће озбиљније бити у стању да подржи привреду.
Оквирне политике за наредни период су већ добро познате, казала је она подсетивши да је план да се дефицит буџета у наредне три године смањи са 7,5 одсто бруто домаћег производа (БДП) на око 3,5 одсто БДП-а.
„Сада се само поставља питање брзине и мера”, рекла је она.
Удовички је подсетила и да је Међународни монетарни фонд прогнозирао да ће Србија у 2015. забележити пад БДП-а од око 0,5 одсто, али како каже, они нису узели у обзир решавање проблема неколико великих система, које је реално, и које би умањило тај проценат.
Говорећи о запосленима у јавном сектору, Удовички, која је и министарка државне управа и локалне самоуправе, истиче да ће забрана запошљавања морати у неком тренутку да престане да важи.
„Забрана запошљавања у јавном сектору онемогућава ефикасан рад државне управе и она ће морати у неком тренутку да престане да важи. Међутим, то не сме никако да доведе до пораста запошљавања у државној управи”, рекла је Удовички