Potpredsednica Vlade Srbije Kori Udovički izjavila je danas da je u pripremi budžet za 2015. kakav nije videla otkad ona pamti fiskalnu konsolidaciju. Nije reč o političkoj demagogiji, rekla je ona, izrazivši nadu da u sledećoj godini nećemo imati veliki pad bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Pred nama je da u toku 2015. godine osmislimo kako da unapredimo uslove poslovanja kako bi privreda zabeležila rast, a da istovremeno ne rasipamo resurse, izjavila je ona na naučnoj konferenciji „Ekonomska politika Srbije u 2015. godini”, koju organizuju Naučno društvo ekonomista Srbije, Akademija ekonomskih nauka i Ekonomski fakultet u saradnji sa Privrednom komorom Srbije.
Ona je, govoreći o ekonomskoj politici Srbije, rekla da je do sada bila loša, jer su uvek donošene „druge najbolje” mere koje su imale za cilj da ne naprave najveću štetu, umesto onih koje bi služile svrsi.
Udovički je navela da smo sada u situaciji da imamo dve Srbije – jednu zagušenu lošim odlukama u prethodnoj deceniji, i drugu koja je u poslednje dve godine teške krize pokazala da privreda počinje polako da se snalazi, organuzuje i stvara rast.
Ona je navela i da ekonomska struka ne daje dovoljno dobre odgovore kako rešavati nagomilane probleme.
Zato se, kako kaže, rade pripreme kako bi se i sredstva za naučno tehnička istraživanja vezala za znanja koja su nam najpotrebnija da bi popravili privredni ambijent.
„Ovo je najava i poziv za saradnju, ali to neće biti lako. Imamo i institucionalnu slabost i reopterećenost. Ali dobra volja je tu i otvoreni smo za saradnju”, navela je potpredsednica vlade.
Sada nam je, kako je rekla, potreban finansijski sistem koji će ozbiljnije biti u stanju da podrži privredu.
Okvirne politike za naredni period su već dobro poznate, kazala je ona podsetivši da je plan da se deficit budžeta u naredne tri godine smanji sa 7,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) na oko 3,5 odsto BDP-a.
„Sada se samo postavlja pitanje brzine i mera”, rekla je ona.
Udovički je podsetila i da je Međunarodni monetarni fond prognozirao da će Srbija u 2015. zabeležiti pad BDP-a od oko 0,5 odsto, ali kako kaže, oni nisu uzeli u obzir rešavanje problema nekoliko velikih sistema, koje je realno, i koje bi umanjilo taj procenat.
Govoreći o zaposlenima u javnom sektoru, Udovički, koja je i ministarka državne uprava i lokalne samouprave, ističe da će zabrana zapošljavanja morati u nekom trenutku da prestane da važi.
„Zabrana zapošljavanja u javnom sektoru onemogućava efikasan rad državne uprave i ona će morati u nekom trenutku da prestane da važi. Međutim, to ne sme nikako da dovede do porasta zapošljavanja u državnoj upravi”, rekla je Udovički