Кори Удовички на јавној дебати о учинку јавног сектора

Потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички обратила се данас учесницима јавне дебате „Мерење учинка јавног сектора у Србији: Зашто, како и за кога?“ у организацији Фондације за развој економске науке (ФРЕН) и Центра за европске политике (ЦЕП), који су на ту тему спровели истраживачки пројекат уз финансијску подршку Европске уније.

„Мерење учинка јавног сектора отежава чињеница да у Србији не постоји системски уређен приступ праћењу и евалуацији јавних политика”, рекла је потпредседница Владе у свом уводном обраћању и додала да стратешко планирање у Србији није у довољној мери консолидовано.

Удовички је нагласила да способност планирања и деловања пре свега захтева државу која је у стању да политике промишља, да их кроз дијалог са грађанима прилагођава њиховим потребама и стварности, да их затим одлучно и доследно спроводи, као и да проверава њихове резултате. Из тог разлога је, додала је министарка, успостављен Републички секретаријат за јавне политике.

Напомињући значај укључивања цивилног друштва у реформу јавне управе,  Удовички је додала да, у данашњим околностима, укључивање организација цивилног друштва у процесу планирања политика није системски уређено, и превасходно зависи од личне иницијативе самих министарстава. Она је посебно истакла да су јој, као ранијем стручњаку из невладиног сектора, добро познати изазови које собом носе укључивања цивилног друштва у реформске процесе.

„Број запослених у јавној управи Србије по глави становника, без јавних предузећа, чак је и ниже на лествици у поређењу са државама Европске Уније или је на средини“, изјавила је потпредседница Владе и додала да тек треба да запошљавамо људе који су нам потребни да доведемо Србију у Европску Унију.

Министарка Удовички је наставила да треба поправљати структуру јавне управе и обучавати оне који су ту, при чему ће се „наравно открити да имамо и вишак запослених или вишак структура које одговарају неком другом времену“.

„Главни циљ је унапређење делотворне и ефикасне државне управе“, поручила је Удовички. Јавна управа, истакла је, мора да произведе унапред много боље анализе, затим да напише политике, па да постави индикаторе за те политике, а тек се онда пишу закони.

„Затим треба да се анализирају ефекти тих закона и да се политике коригују, али ми заправо немамо довољно квалификованих људи и уређених организација да то постигнемо“, закључила је Удовички.



Skip to content