Kori Udovički na javnoj debati o učinku javnog sektora

Potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički obratila se danas učesnicima javne debate „Merenje učinka javnog sektora u Srbiji: Zašto, kako i za koga?“ u organizaciji Fondacije za razvoj ekonomske nauke (FREN) i Centra za evropske politike (CEP), koji su na tu temu sproveli istraživački projekat uz finansijsku podršku Evropske unije.

„Merenje učinka javnog sektora otežava činjenica da u Srbiji ne postoji sistemski uređen pristup praćenju i evaluaciji javnih politika”, rekla je potpredsednica Vlade u svom uvodnom obraćanju i dodala da strateško planiranje u Srbiji nije u dovoljnoj meri konsolidovano.

Udovički je naglasila da sposobnost planiranja i delovanja pre svega zahteva državu koja je u stanju da politike promišlja, da ih kroz dijalog sa građanima prilagođava njihovim potrebama i stvarnosti, da ih zatim odlučno i dosledno sprovodi, kao i da proverava njihove rezultate. Iz tog razloga je, dodala je ministarka, uspostavljen Republički sekretarijat za javne politike.

Napominjući značaj uključivanja civilnog društva u reformu javne uprave,  Udovički je dodala da, u današnjim okolnostima, uključivanje organizacija civilnog društva u procesu planiranja politika nije sistemski uređeno, i prevashodno zavisi od lične inicijative samih ministarstava. Ona je posebno istakla da su joj, kao ranijem stručnjaku iz nevladinog sektora, dobro poznati izazovi koje sobom nose uključivanja civilnog društva u reformske procese.

„Broj zaposlenih u javnoj upravi Srbije po glavi stanovnika, bez javnih preduzeća, čak je i niže na lestvici u poređenju sa državama Evropske Unije ili je na sredini“, izjavila je potpredsednica Vlade i dodala da tek treba da zapošljavamo ljude koji su nam potrebni da dovedemo Srbiju u Evropsku Uniju.

Ministarka Udovički je nastavila da treba popravljati strukturu javne uprave i obučavati one koji su tu, pri čemu će se „naravno otkriti da imamo i višak zaposlenih ili višak struktura koje odgovaraju nekom drugom vremenu“.

„Glavni cilj je unapređenje delotvorne i efikasne državne uprave“, poručila je Udovički. Javna uprava, istakla je, mora da proizvede unapred mnogo bolje analize, zatim da napiše politike, pa da postavi indikatore za te politike, a tek se onda pišu zakoni.

„Zatim treba da se analiziraju efekti tih zakona i da se politike koriguju, ali mi zapravo nemamo dovoljno kvalifikovanih ljudi i uređenih organizacija da to postignemo“, zaključila je Udovički.



Skip to content