Државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Иван Бошњак изјавио је данас да је Србија увек спремна да решава отворена питања како би се побољшао положај хрватске националне мањине у Србији и српске у Хрватској.
Он је подвукао и да је МДУЛС у протеклом периоду остварило добру сарадњу са Националним саветом хрватске националне мањине. Бошњак је на скупу посвећеном мањинској политици и европским интеграцијама, на панелу Положај националних мањина у Србији – Хрватска национална мањина, истакао да је међународна заједница постојећи законодавни оквир у области заштите права националних мањина у Србији оценила као добар, али да постоје одређене препреке у примени и да је зато Акциони план за остваривање права националних мањина фокусиран и на даље унапређење законодавног оквира.
Према његовим речима, МДУЛС и министарка Кори Удовички су основали више посебних радних група – за припрему текста Нацрта закона о изменама и допунама Закона о заштити права и слобода националних мањина, за израду Закона о националним саветима националних мањина и за припрему текста Упоредно правне анализе демократске партиципације националних мањина држава чланица ЕУ у региону, а у њихов рад укључени су и представници националних савета националних мањина.
„Република Србија је увек спремна за решавање отворених питања у циљу побољшања положаја како хрватске националне мањине у Србији, тако и српске националне мањине у Републици Хрватској“, навео је Бошњак.
Према његовим речима, очекује се да ће се хрватско-српским дијалогом у наредном периоду очувати достигнути ниво колективних права припадника националних мањина у обе државе и кроз бољу примену законодавног оквира унапредити положај хрватске националне мањине у Србији.
Бошњак је додао и да је у Закону о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе предвиђено да ће се уредбом предвиди да на појединим радним местима буде посебан услов познавање језика националних мањина који је у службеној употреби на територији јединице локалне самоуправе, чиме би се стекли услови да грађани остваре право на службену употребу језика и писама националних мањина у усменој и писаној комуникацији са органима аутономних покрајина и ЈЛС.