Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak izjavio je danas da je Srbija uvek spremna da rešava otvorena pitanja kako bi se poboljšao položaj hrvatske nacionalne manjine u Srbiji i srpske u Hrvatskoj.
On je podvukao i da je MDULS u proteklom periodu ostvarilo dobru saradnju sa Nacionalnim savetom hrvatske nacionalne manjine. Bošnjak je na skupu posvećenom manjinskoj politici i evropskim integracijama, na panelu Položaj nacionalnih manjina u Srbiji – Hrvatska nacionalna manjina, istakao da je međunarodna zajednica postojeći zakonodavni okvir u oblasti zaštite prava nacionalnih manjina u Srbiji ocenila kao dobar, ali da postoje određene prepreke u primeni i da je zato Akcioni plan za ostvarivanje prava nacionalnih manjina fokusiran i na dalje unapređenje zakonodavnog okvira.
Prema njegovim rečima, MDULS i ministarka Kori Udovički su osnovali više posebnih radnih grupa – za pripremu teksta Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina, za izradu Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina i za pripremu teksta Uporedno pravne analize demokratske participacije nacionalnih manjina država članica EU u regionu, a u njihov rad uključeni su i predstavnici nacionalnih saveta nacionalnih manjina.
„Republika Srbija je uvek spremna za rešavanje otvorenih pitanja u cilju poboljšanja položaja kako hrvatske nacionalne manjine u Srbiji, tako i srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj“, naveo je Bošnjak.
Prema njegovim rečima, očekuje se da će se hrvatsko-srpskim dijalogom u narednom periodu očuvati dostignuti nivo kolektivnih prava pripadnika nacionalnih manjina u obe države i kroz bolju primenu zakonodavnog okvira unaprediti položaj hrvatske nacionalne manjine u Srbiji.
Bošnjak je dodao i da je u Zakonu o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave predviđeno da će se uredbom predvidi da na pojedinim radnim mestima bude poseban uslov poznavanje jezika nacionalnih manjina koji je u službenoj upotrebi na teritoriji jedinice lokalne samouprave, čime bi se stekli uslovi da građani ostvare pravo na službenu upotrebu jezika i pisama nacionalnih manjina u usmenoj i pisanoj komunikaciji sa organima autonomnih pokrajina i JLS.