Централизација за унапређење области јавних набавки

Oбраћајући се на радионици на тему примене нових директива ЕУ у области јавних набавки у организацији ЕК и Управе за јавне набавке, државни секретар Жељко Ожеговић истакао је да посебан изазов чине набавке на нивоу локалних самоуправа.

Као једну од могућности за унапређење ове области, Ожеговић је навео пример централизације набавки. „Мали наручиоци на нивоу локалне самоуправе, као што су вртићи, школе и други често не располажу потребним капацитетима за успешно спровођење јавних набавки, па је оправдано да се набавка заједничких добара које користи више школа на територији једне општине, попут огрева, хране и сл. за њих спроводи тело за јавне набавке које би се формирало на нивоу општине. Тиме би се растеретиле мање установе послова набавки и смањио ризик да, због неуспелог поступка које би спроводиле свака за себе, остану без потребних намирница, огрева итд“, рекао је Ожеговић.

Управо из тог разлога, започет је процес централизације у набавкама и формирања посебних тела за централизоване набавке на нивоу пилот неколико градова у Србији, рекао је Ожеговић и додао да је Министарство спремно да, у сарадњи са Управом за јавне набавке и Сталном конференцијом градова и општина, настави на реформи локалне администрације чији важан аспект чине јавне набавке.

Ожеговић је нагласио да је потребно радити на унапређењу законодавног оквира, као и на обуци службеника који раде на овим пословима. Посебна пажња Министарства у оквиру Стратефије Реформе јавне управе ће се посветити и обучавању запослених електронским путем (e-learning).

Важност унапређења стратегије јавних набавки истакнута је и у Стратегији реформе јавне управе и у Акционом плану, где је препознат принцип „субсидијарности“, који, како је државни секретар нагласио, подразумева да се овлашћења преносе ближе грађанима, уколико она могу ефикасно да се изврше на нижим нивоима власти. „Такође, требало би успоставити и ефикасан механизам праћења и контроле над уговарањем и извршењем уговора за јавне набавке у свакој фази“, истакао је Ожеговић.

„Унапређењу система јавних набавки дорпинеће и нови систем програмског буџетирања који захтева исказивање конкретних циљева и резултата јавних политика а самим тим захтева веома пажљиво планирање буџетских средстава и средстава за јавне набавке који морају бити у потпуности усаглашени са тим циљевима. То је велики заокрет и значајна разлика у односу на  досашњи начин припреме линијских буџета који су били оријентисани само на трошкове.“



Skip to content