Obraćajući se na radionici na temu primene novih direktiva EU u oblasti javnih nabavki u organizaciji EK i Uprave za javne nabavke, državni sekretar Željko Ožegović istakao je da poseban izazov čine nabavke na nivou lokalnih samouprava.
Kao jednu od mogućnosti za unapređenje ove oblasti, Ožegović je naveo primer centralizacije nabavki. „Mali naručioci na nivou lokalne samouprave, kao što su vrtići, škole i drugi često ne raspolažu potrebnim kapacitetima za uspešno sprovođenje javnih nabavki, pa je opravdano da se nabavka zajedničkih dobara koje koristi više škola na teritoriji jedne opštine, poput ogreva, hrane i sl. za njih sprovodi telo za javne nabavke koje bi se formiralo na nivou opštine. Time bi se rasteretile manje ustanove poslova nabavki i smanjio rizik da, zbog neuspelog postupka koje bi sprovodile svaka za sebe, ostanu bez potrebnih namirnica, ogreva itd“, rekao je Ožegović.
Upravo iz tog razloga, započet je proces centralizacije u nabavkama i formiranja posebnih tela za centralizovane nabavke na nivou pilot nekoliko gradova u Srbiji, rekao je Ožegović i dodao da je Ministarstvo spremno da, u saradnji sa Upravom za javne nabavke i Stalnom konferencijom gradova i opština, nastavi na reformi lokalne administracije čiji važan aspekt čine javne nabavke.
Ožegović je naglasio da je potrebno raditi na unapređenju zakonodavnog okvira, kao i na obuci službenika koji rade na ovim poslovima. Posebna pažnja Ministarstva u okviru Stratefije Reforme javne uprave će se posvetiti i obučavanju zaposlenih elektronskim putem (e-learning).
Važnost unapređenja strategije javnih nabavki istaknuta je i u Strategiji reforme javne uprave i u Akcionom planu, gde je prepoznat princip „subsidijarnosti“, koji, kako je državni sekretar naglasio, podrazumeva da se ovlašćenja prenose bliže građanima, ukoliko ona mogu efikasno da se izvrše na nižim nivoima vlasti. „Takođe, trebalo bi uspostaviti i efikasan mehanizam praćenja i kontrole nad ugovaranjem i izvršenjem ugovora za javne nabavke u svakoj fazi“, istakao je Ožegović.
„Unapređenju sistema javnih nabavki dorpineće i novi sistem programskog budžetiranja koji zahteva iskazivanje konkretnih ciljeva i rezultata javnih politika a samim tim zahteva veoma pažljivo planiranje budžetskih sredstava i sredstava za javne nabavke koji moraju biti u potpunosti usaglašeni sa tim ciljevima. To je veliki zaokret i značajna razlika u odnosu na dosašnji način pripreme linijskih budžeta koji su bili orijentisani samo na troškove.“