Државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Иван Бошњак обратио се учесницима конференције „Редовно о ванредном: локалне самоуправе у ванредним ситуацијама – реформа досадашње праксе“. Конференцију је организовала Стална конференција градова и општина у сарадњи са Сектором за ванредне ситуације МУП Србије, МДУЛС и Министарством одбране.
„Министарство државне управе и локалне самоуправе се током мајских поплава активно укључило у процес обнове земље кроз правилну координацију са поплављеним локалним самоуправама. Такође смо координирали потребе за стручним капацитетима, преко инжењерских струка неопходних за процену настале штета.“, изнео је Бошњак, након што је поздравио све присутне учеснике скупа. Државни секретар је нагласио да је Министарство од самог оснивања канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја пружило кадровску подршку, како запослених службеника, тако и кабинета потпредседника Владе. У цео процес било је укључено више од 15 људи, додао је он.
„Предузели смо активности на успостављању организационог система у фази обнове. Заједно са Канцеларијом, МУП-ом и Министарством пољопривреде обављене су активности на робној подели помоћи, конкретно семена, горива и ђубрива. На овом примеру се механизам координације и сарадње показао таквим да га треба унапредити и неговати“, наставио је Бошњак.
Државни секретар је нагласио да је одмах било јасно да постоји недостатак обученог кадра за процес одбране од елементарне непогоде, током ванредне ситуације у локалним самоуправама. Он је додао да је од суштинског значаја унапређење механизама за координацију на националном и локалном нивоу, да би се осигурала благовремена и одговарајућа реакција на поплаве, али и друге елементарне непогоде у Србији.
„Поучени искуствима које смо стекли у току и након мајских поплава, неопходно је да наш следећи корак буде успостављање оквира за превенцију и смањење ризика од катастрофа са једне и правног, стратешког и процедуралног оквира за обнову земље након непогоде, са друге стране.“, навео је државни секретар.
Бошњак је прецизирао да је сходно усвојеним државним програмима обнове укупно исплаћено 10.190 решења, што укупно износи 2.5 милијарде динара и то је стање на дан 18.9.2014.
„Такође, Министарство заједно са Канцеларијом и уз сарадњу и помоћ Програма Уједињених нација за развој (УНДП) спроводи Програм за рану обнову после поплава у Србији. Пројектом вредним 1.500.000 америчких долара финансирају се радови на уклањању отпада и шута и чишћења корита водотокова другог и трећег реда, чија закрчена корита представљају опасност у случају поновног бујичног налета воде.“, закључио је Бошњак и додатно се захвалио СКГО на организацији једног оваквог скупа.