Državni sekretar na konferenciji „Redovno o vanrednom“

Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak obratio se učesnicima konferencije „Redovno o vanrednom: lokalne samouprave u vanrednim situacijama – reforma dosadašnje prakse“. Konferenciju je organizovala Stalna konferencija gradova i opština u saradnji sa Sektorom za vanredne situacije MUP Srbije, MDULS i Ministarstvom odbrane.

„Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave se tokom majskih poplava aktivno uključilo u proces obnove zemlje kroz pravilnu koordinaciju sa poplavljenim lokalnim samoupravama. Takođe smo koordinirali potrebe za stručnim kapacitetima, preko inženjerskih struka neophodnih za procenu nastale šteta.“, izneo je Bošnjak, nakon što je pozdravio sve prisutne učesnike skupa. Državni sekretar je naglasio da je Ministarstvo od samog osnivanja kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja pružilo kadrovsku podršku, kako zaposlenih službenika, tako i kabineta potpredsednika Vlade. U ceo proces bilo je uključeno više od 15 ljudi, dodao je on.

„Preduzeli smo aktivnosti na uspostavljanju organizacionog sistema u fazi obnove. Zajedno sa Kancelarijom, MUP-om i Ministarstvom poljoprivrede obavljene su aktivnosti na robnoj podeli pomoći, konkretno semena, goriva i đubriva. Na ovom primeru se mehanizam koordinacije i saradnje pokazao takvim da ga treba unaprediti i negovati“, nastavio je Bošnjak.

 

Državni sekretar je naglasio da je odmah bilo jasno da postoji nedostatak obučenog kadra za proces odbrane od elementarne nepogode, tokom vanredne situacije u lokalnim samoupravama. On je dodao da je od suštinskog značaja unapređenje mehanizama za koordinaciju na nacionalnom i lokalnom nivou, da bi se osigurala blagovremena i odgovarajuća reakcija na poplave, ali i druge elementarne nepogode u Srbiji.

„Poučeni iskustvima koje smo stekli u toku i nakon majskih poplava, neophodno je da naš sledeći korak bude uspostavljanje okvira za prevenciju i smanjenje rizika od katastrofa sa jedne i pravnog, strateškog i proceduralnog okvira za obnovu zemlje nakon nepogode, sa druge strane.“, naveo je državni sekretar.

Bošnjak je precizirao da je shodno usvojenim državnim programima obnove ukupno isplaćeno 10.190 rešenja, što ukupno iznosi 2.5 milijarde dinara i to je stanje na dan 18.9.2014.

„Takođe, Ministarstvo zajedno sa Kancelarijom i uz saradnju i pomoć Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) sprovodi Program za ranu obnovu posle poplava u Srbiji. Projektom vrednim 1.500.000 američkih dolara finansiraju se radovi na uklanjanju otpada i šuta i čišćenja korita vodotokova drugog i trećeg reda, čija zakrčena korita predstavljaju opasnost u slučaju ponovnog bujičnog naleta vode.“, zaključio je Bošnjak i dodatno se zahvalio SKGO na organizaciji jednog ovakvog skupa.



Skip to content