Ефикасност и ефективност на првом месту

Прво морамо да постигнемо ефикасност и ефективност, па тек онда остале принципе реформе јавне управе, рекла је потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички на панел дискусији „Како разумети основе реформе јавне управе у државама Западног Балкана“, која се одржава данас у Бриселу у организацији Центра за европске политике. Она је представљајући резултате анализе јавне управе, нагласила да је један од већих проблема који ограничава рад и развој Србије управо лоша структура и организација јавне управе којом ће се Министарство на чијем је челу бавити у наредном периоду.

 

„Ова влада је затекла велики јавни дуг са лошом структуром и високим субвенцијама“, рекла је она и додала да се у последњих годину дана направио озбиљан резултат Владе. Удовички је подсетила да су анализе утврдиле да гледајући број запослених према броју становника није велики, али јесте када поредимо запосленост становништва и продуктивну способност друштва.

„Наш БДП не може да издржи толику администрацију, али нам је она потребна за реформе“, истакла је потпредседница описујући ситуацију као „зачарани круг“. Додала је да је српска администрација, иако не прегломазна, ослабљена врло лошом структуром. „Негде имамо вишкова, али имамо и мањка, зато нам је потребна реорганизација и замена неодговарајућих профила новим, као и повећање запошљавања у неким пословима, као што су инспекцијски надзор и ЕУ интеграције“, рекла је она присутнима у сали Центра за европске политике.

Милена Лазаревић, виша програмска менаџерка Центра за европске политике, нагласила је на скупу да Србија не може да приушти себи да губи толико квалитетних кадрова из јавне управе, нарочито ако жели да буде способна да користи структурне фондове по приступању и има користи од чланства у ЕУ.

„Државе Западног Балкана могу пуно да науче једна од других јер се суочавају са веома сличним проблемима и изазовима у процесу приступања ЕУ и реформи јавне управе“, рекла је Лазаревићка, наглашавајући да је Србији потребна политика задржавања приоритетних кадрова, посебно оних који се баве европским интеграцијама и ИПА фондовима, што је и захтев из Поглавља 22 о регионалној политици у преговорима.

Она је навела пример задржавања приоритетних кадрова који се примењују у пуно земаља у региону попут стипендија за службенике на ЕУ универзитетима са обавезом рада у управи на одређено време по завршетку студија.

 



Skip to content