Изјава министра Ружића поводом Међународног дана људских права

Поводом 69 година од када се широм света обележава Међународни дан људских права , министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић поручује да је тај дан прилика да се јасно пошаље порука о значају заједничке борбе против нетолеранције и екстремизма како би сваки грађанин и грађанка имали иста права и једнаке шансе за живот.

„У тренутку када је свет изложен великим миграционим притисцима, терористичким актима и ризицима од даљих ратова, морамо се подсетити на важност међусобне толеранције и разумевања“, рекао је Ружић. Управо зато, према његовим речима, о унапређењу људских права не смемо говорити само 10. децембра, већ говорити и радити на томе сваки дан у години. Влада Србије је протеклих годину дана велики посао урадила на пољу људских и мањинских права, појашњава министар.

 

Министарство скреће пажњу на резултате досадашњег рада и планове који се реализују у процесу остваривања права националних мањина у Републици Србији.

Само Министарство је приступило промени у унутрашњој организацији чиме би се ојачали институционални капацитети за још већи фокус на ову тему – створен је посебан Сектор за људска и мањинска права и слободе.

У циљу испуњења активности дефинисаних у оквиру преговарачког Поглавља 23 – Правосуђе и основна права, и посебног Акционог плана за унапређење положаја националних мањина радили смо у континуитету и припремљени су:

  • Нацрт закона о изменама и допунама Закона о заштити права и слобода националних мањина и Нацрт закона о изменама и допунама Закона о службеној употреби језика и писама и 28. новембра 2017. године на седници Одбора за правни систем и државне органе разматран је и утврђен текст ових закона, и у што краћем року Влада ће утврдити предлоге поменутих закона.
  • Припремљен је преднацрт Закона о изменама и допунама Закона о националним саветима националних мањина и у току је поступак јавних консултација о радном тексту овог закона. (Измене и допуне Закона односе се на јасно дефинисање овлашћења националних савета, смањења прекомерне политизације, а посебан осврт је усмерен на транспарентност у раду и финансирању националних савета (са циљем што транспарентнијег и наменског трошења средстава из јавних извора).

Представници националних савета веома активно су учествовали као чланови радне групе у изради поменутих закона.

У току су јавне консултације за закон о НСНМ. До сада су одржане у Новом Саду, Новом Пазару, Бујановцу и Петровцу на Млави, а предстоје још два округла стола:

  • у Суботици 15. Децембра 2017.
  • у Београду 18. децембра 2017.

Законски прописи којима се регулишу питања положаја националних мањина али и друго врло важни закони из надлежности Сектора за људска и мањинска права као што су Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја и Закон о Заштитнику грађана биће донети у партиципативном инклузивном процесу и у сталном дијалогу са националним саветима, цивилним друштвом и стручном јавношћу у циљу што бољег решавања појединих питања.

Напомињемо да су 6. децембра 2017. започете јавне консултације у циљу припреме текста Нацрта закона о изменама и допунама Закона о Заштитнику грађана, а Посебна радна група Министарства завршава нацрт Измена и допуна Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја. Припремљена је радна верзија овог закона и у наредном периоду следе консултације и са Повереником за информације од јавног значаја и заштиту података о личности и организацијама цивилног друштва и стручном јавношћу.

Такође, одржано је до сада пет седница Савета за националне мањине на чијем челу је председница Владе – што јасно потврђује да су питања националних мањина високо на листи приоритета Владе. Чланови Савета су поред ресорних министара задужених за питања од значаја за националне мањине, чланови Савета и председници свих националних савета националних мањина.

Министар државне управе и локалне самоуправе Ружић донео је 30. новембра 2017. године Одлуку о расподели средстава из Буџетског фонда за националне мањине за финансирање програма и пројеката из области информисања на језицима националних мањина у 2017. години. Овим је након 15 година од када је Фонд успостављен активиран Буџетски фонд за националне мањине и у току је реализација уговора за 25 пројеката, на конкурсу одабраних програма и пројеката у износу од 1.800.000 динара. Министар је такође предложио да се Предлогом Закона о Буџету за 2018 – предвиди је 12 пута више новца – 21.800.000 динара.



Skip to content