Izjava ministra Ružića povodom Međunarodnog dana ljudskih prava

Povodom 69 godina od kada se širom sveta obeležava Međunarodni dan ljudskih prava , ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić poručuje da je taj dan prilika da se jasno pošalje poruka o značaju zajedničke borbe protiv netolerancije i ekstremizma kako bi svaki građanin i građanka imali ista prava i jednake šanse za život.

„U trenutku kada je svet izložen velikim migracionim pritiscima, terorističkim aktima i rizicima od daljih ratova, moramo se podsetiti na važnost međusobne tolerancije i razumevanja“, rekao je Ružić. Upravo zato, prema njegovim rečima, o unapređenju ljudskih prava ne smemo govoriti samo 10. decembra, već govoriti i raditi na tome svaki dan u godini. Vlada Srbije je proteklih godinu dana veliki posao uradila na polju ljudskih i manjinskih prava, pojašnjava ministar.

 

Ministarstvo skreće pažnju na rezultate dosadašnjeg rada i planove koji se realizuju u procesu ostvarivanja prava nacionalnih manjina u Republici Srbiji.

Samo Ministarstvo je pristupilo promeni u unutrašnjoj organizaciji čime bi se ojačali institucionalni kapaciteti za još veći fokus na ovu temu – stvoren je poseban Sektor za ljudska i manjinska prava i slobode.

U cilju ispunjenja aktivnosti definisanih u okviru pregovaračkog Poglavlja 23 – Pravosuđe i osnovna prava, i posebnog Akcionog plana za unapređenje položaja nacionalnih manjina radili smo u kontinuitetu i pripremljeni su:

  • Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina i Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama i 28. novembra 2017. godine na sednici Odbora za pravni sistem i državne organe razmatran je i utvrđen tekst ovih zakona, i u što kraćem roku Vlada će utvrditi predloge pomenutih zakona.
  • Pripremljen je prednacrt Zakona o izmenama i dopunama Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina i u toku je postupak javnih konsultacija o radnom tekstu ovog zakona. (Izmene i dopune Zakona odnose se na jasno definisanje ovlašćenja nacionalnih saveta, smanjenja prekomerne politizacije, a poseban osvrt je usmeren na transparentnost u radu i finansiranju nacionalnih saveta (sa ciljem što transparentnijeg i namenskog trošenja sredstava iz javnih izvora).

Predstavnici nacionalnih saveta veoma aktivno su učestvovali kao članovi radne grupe u izradi pomenutih zakona.

U toku su javne konsultacije za zakon o NSNM. Do sada su održane u Novom Sadu, Novom Pazaru, Bujanovcu i Petrovcu na Mlavi, a predstoje još dva okrugla stola:

  • u Subotici 15. Decembra 2017.
  • u Beogradu 18. decembra 2017.

Zakonski propisi kojima se regulišu pitanja položaja nacionalnih manjina ali i drugo vrlo važni zakoni iz nadležnosti Sektora za ljudska i manjinska prava kao što su Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i Zakon o Zaštitniku građana biće doneti u participativnom inkluzivnom procesu i u stalnom dijalogu sa nacionalnim savetima, civilnim društvom i stručnom javnošću u cilju što boljeg rešavanja pojedinih pitanja.

Napominjemo da su 6. decembra 2017. započete javne konsultacije u cilju pripreme teksta Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o Zaštitniku građana, a Posebna radna grupa Ministarstva završava nacrt Izmena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Pripremljena je radna verzija ovog zakona i u narednom periodu slede konsultacije i sa Poverenikom za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i organizacijama civilnog društva i stručnom javnošću.

Takođe, održano je do sada pet sednica Saveta za nacionalne manjine na čijem čelu je predsednica Vlade – što jasno potvrđuje da su pitanja nacionalnih manjina visoko na listi prioriteta Vlade. Članovi Saveta su pored resornih ministara zaduženih za pitanja od značaja za nacionalne manjine, članovi Saveta i predsednici svih nacionalnih saveta nacionalnih manjina.

Ministar državne uprave i lokalne samouprave Ružić doneo je 30. novembra 2017. godine Odluku o raspodeli sredstava iz Budžetskog fonda za nacionalne manjine za finansiranje programa i projekata iz oblasti informisanja na jezicima nacionalnih manjina u 2017. godini. Ovim je nakon 15 godina od kada je Fond uspostavljen aktiviran Budžetski fond za nacionalne manjine i u toku je realizacija ugovora za 25 projekata, na konkursu odabranih programa i projekata u iznosu od 1.800.000 dinara. Ministar je takođe predložio da se Predlogom Zakona o Budžetu za 2018 – predvidi je 12 puta više novca – 21.800.000 dinara.



Skip to content