Изјава потпредседнице Владе Кори Удовички

Министарство државне управе и локалне самоуправе ускоро ће упутити Влади Републике Србије Нацрт закона о систему плата запослених у јавном сектору на усвајање. Ово законско решење представља почетак реформе система плата запослених, која треба да доведе до управљивог, транспарентног и правичнијег система.

Усред фискалне консолидације, у неуређеном систему, са преко 10 различитих основица и безброј додатака који онемогућавају поређење зарада, потребно је да држава може да управља фондом зарада. За то је, пак, неопходна претпоставка да су оне видљиве–да би се знало ко колико и за који посао зарађује. Управо ово Нацрт закона о систему плата и доноси. Сви послови запослених у јавној управи (то искључује јавна предузећа и функционере) биће коначно систематизовани, груписани и препознатљиви у Каталогу на основу нових шифара, а зараде на тим пословима ће бити објављене, што ће учинити да се две неправде исправе:

  • елиминисаће се могућност злоупотребе (стварање лажних радних места како би се омогућила већа плата пријатељу, рођаку…)
  • отклониће се митови и полуистине у разговорима о платама (сакривање разних додатака на плату како се не би открила права зарада)

Министарство је више пута изражавало свој став да овај Нацрт не доноси нити повећања, нити смањења плата запослених, већ систем и план–принципе помоћу којих ће се увести ред. У том погледу, потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички рекла је да се на реформу система плата чека већ 15 година и да је сигурно да реформа сад иде у добром правцу јер се тренутно „на Закон жале и они са најнижим и они са највишим платама у јавној управи“. „Сигурно да свака промена изазива нервозу код људи, нарочито кад се дира осетљиво место као што је новчаник“ рекла је она. Тако, она истиче да је важно да се и надаље појашњавају циљеви реформе система плата.

Повећање зарада не зависи од закона, већ је условљено повећањем привредног раста, наглашава Удовички и додаје да „разуме незадовољство које се изражава у јавности што сам закон не доноси повећања“.  Реформа плата ће обезбедити да се односи зарада мењају постепено, као и да се далеко више и озбиљније вреднује учинак појединаца на послу. Сходно томе, како се буду обезбеђивала средства у буџету, зараде ће расти брже онима за које се утврди да су сада ниже од вредности послова који се обављају на радном месту, а још више онима који, на основу нових система мерења учинка, докажу да свој посао најбоље раде. „Без управљивог, транспарентног система ни повећања не би била фер“, рекла је она.

Доношење системског закона представља опредељење Владе Србије за јасан план за 2016. годину, према којем ће се новим законима о платама у јавним службама, државној управи и јединицама локалне самоуправе и аутономне покрајине, као и изменама старих закона о полицији и војсци дефинисати посебности вредновања зарада.

Потпредседница Владе је уједно подсетила да се Нацрт закона о систему плата запослених у јавном сектору односи на око 500.000 људи, те неће бити могуће да сви буду задовољни.  Довољно је, ипак, да се сви сложе да је на крају процеса успостављен већи ред. Такође, она понавља став Министарства и Владе, да иако јавна предузећа и функционери нису покривени овим Законом, они неће бити изостављени из реформе.



Skip to content