Izjava potpredsednice Vlade Kori Udovički

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave uskoro će uputiti Vladi Republike Srbije Nacrt zakona o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru na usvajanje. Ovo zakonsko rešenje predstavlja početak reforme sistema plata zaposlenih, koja treba da dovede do upravljivog, transparentnog i pravičnijeg sistema.

Usred fiskalne konsolidacije, u neuređenom sistemu, sa preko 10 različitih osnovica i bezbroj dodataka koji onemogućavaju poređenje zarada, potrebno je da država može da upravlja fondom zarada. Za to je, pak, neophodna pretpostavka da su one vidljive–da bi se znalo ko koliko i za koji posao zarađuje. Upravo ovo Nacrt zakona o sistemu plata i donosi. Svi poslovi zaposlenih u javnoj upravi (to isključuje javna preduzeća i funkcionere) biće konačno sistematizovani, grupisani i prepoznatljivi u Katalogu na osnovu novih šifara, a zarade na tim poslovima će biti objavljene, što će učiniti da se dve nepravde isprave:

  • eliminisaće se mogućnost zloupotrebe (stvaranje lažnih radnih mesta kako bi se omogućila veća plata prijatelju, rođaku…)
  • otkloniće se mitovi i poluistine u razgovorima o platama (sakrivanje raznih dodataka na platu kako se ne bi otkrila prava zarada)

Ministarstvo je više puta izražavalo svoj stav da ovaj Nacrt ne donosi niti povećanja, niti smanjenja plata zaposlenih, već sistem i plan–principe pomoću kojih će se uvesti red. U tom pogledu, potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave dr Kori Udovički rekla je da se na reformu sistema plata čeka već 15 godina i da je sigurno da reforma sad ide u dobrom pravcu jer se trenutno „na Zakon žale i oni sa najnižim i oni sa najvišim platama u javnoj upravi“. „Sigurno da svaka promena izaziva nervozu kod ljudi, naročito kad se dira osetljivo mesto kao što je novčanik“ rekla je ona. Tako, ona ističe da je važno da se i nadalje pojašnjavaju ciljevi reforme sistema plata.

Povećanje zarada ne zavisi od zakona, već je uslovljeno povećanjem privrednog rasta, naglašava Udovički i dodaje da „razume nezadovoljstvo koje se izražava u javnosti što sam zakon ne donosi povećanja“.  Reforma plata će obezbediti da se odnosi zarada menjaju postepeno, kao i da se daleko više i ozbiljnije vrednuje učinak pojedinaca na poslu. Shodno tome, kako se budu obezbeđivala sredstva u budžetu, zarade će rasti brže onima za koje se utvrdi da su sada niže od vrednosti poslova koji se obavljaju na radnom mestu, a još više onima koji, na osnovu novih sistema merenja učinka, dokažu da svoj posao najbolje rade. „Bez upravljivog, transparentnog sistema ni povećanja ne bi bila fer“, rekla je ona.

Donošenje sistemskog zakona predstavlja opredeljenje Vlade Srbije za jasan plan za 2016. godinu, prema kojem će se novim zakonima o platama u javnim službama, državnoj upravi i jedinicama lokalne samouprave i autonomne pokrajine, kao i izmenama starih zakona o policiji i vojsci definisati posebnosti vrednovanja zarada.

Potpredsednica Vlade je ujedno podsetila da se Nacrt zakona o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru odnosi na oko 500.000 ljudi, te neće biti moguće da svi budu zadovoljni.  Dovoljno je, ipak, da se svi slože da je na kraju procesa uspostavljen veći red. Takođe, ona ponavlja stav Ministarstva i Vlade, da iako javna preduzeća i funkcioneri nisu pokriveni ovim Zakonom, oni neće biti izostavljeni iz reforme.



Skip to content