КОРИ УДОВИЧКИ O РЕФОРМИ ЈАВНЕ УПРАВЕ

Потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички, обратила се данас учесницима скупа о изазовима у реформи јавне управе и запошљавању младих стручњака у Србији.

 

Поздрављајући присутне, потпредседница Владе је истакла неопходност и важност реформе јавне управе у Србији и додала да је Влада Републике Србије током ове године донела нову Стратегију реформе јавне управе и да је у току прикупљање коментара и прилагођавање Нацрта акционог плана за спровођење Стратегије.

„Циљеви реформе се односе на унапређење подсистема јавне управе, успостављање јавно-службеничког система, поправљање пословног окружења, унапређење управљања јавним финансијама и јавним набавкама и наравно, јачање транспарентности, етичности и одговорности у обављању послова јавне управе.“, рекла је Удовички.

Потпредседница Владе је истакла да су одређене мере и активности већ предузете кроз успостављање републичког Секретаријата за јавне политике, док су у фокусу фискална консолидација, успостављањ чвршће контроле над запошљавањем, реформа система плата и рационализација јавне управе.

„Крајњи циљ нам је формирање способне и мотивисане јавне управе која спроводи планирано и остварује зацртане циљеве и која нас може довести до државе која ће да буде сервис привреде и грађана, а не њихов кочничар.“, наставила је Удовички.

Надовезавши се на извештај Европске комисије о напретку Србија ка ЕУ, у коме се наглашава неопходност веће професионализације државно-службеничког кадра у Србији, Удовички је истакла да капацитет државних службеника у Србији мора бити на вишем нивоу ако желимо да изведемо Србију из развојног теснаца у коме се налази.

„Транспарентан процес постављања кадрова мора да буде и квалитетан, тј. да се заснива на кадровима и механизмима који обезбеђују добру и објективну селекцију. Потребан је темељан, редован и свеобухватан процес стручног усавршавања, као и ефикасни механизми награђивања и одговорности.“

Потпредседница Владе се захвалила УСАИД Пројекту за боље услове пословања и Београдског отворено школи на иницирању промоције овог модела и што су кроз програм стручних пракси помогли битним реформским процесима, попут програмског буџетирања и припреме регулативе у области инспекцијског надзора.

„Млади људи који су томе допринели заслужују сваку похвалу и подршку за даљи напредак. Сви треба да будемо поносни на ове младе професионалце и њихове менторе.“, завршила је обраћање Удовички и изразила честитке на успешно спроведеном пројекту.

У другом делу конференције на панелу Реформа јавне управе и запошљавање младих стручњака учествовала је саветница потпредседнице Владе и министарке државне управе и локалне самоуправе Милена Лазаревић. Том приликом је назначила неопходност реформе јавне управе у складу са основним принципима европског административног простора и значај у процесу приступања ЕУ. Посебно је као велики изазов наглашено запошљавање младих стручњака. Истакнуто је да постојећи законски оквир омогућава ангажовање младих стручњака, јер Закон о државним службеницима препознаје приправништво. Међутим, пракса показује да органи ретко ангажују приправнике, уколико не постоји упражњено место које би приправник након завршетка приправничког стажа попунио. Закључено је да приликом конципирања пројеката радних пракси, попут пројекта који спроводе БОШ уз подршку УСАИД БЕП, можемо почети од онога што имамо у систему и да ће се реформа јавне управе у наредном периоду односити у великој мери на унапређење система управљања људским ресурсима.



Skip to content