Пирот град брендова – пеглане кобасице, ћилима и Светислава Пешића

Министарство државне управе и локалне самоуправе наставља промоцију јединица локалне самоуправе широм Србије кроз пројекат „Српска слагалица“ (Сербиан Пуззле), у ком градови и општине имају прилику да се представе на недељном нивоу кроз неколико различитих тема (историја, култура, инвестиције, гастрономија…).

Ове седмице у „Српској слагалици“ биће представљена општина која се налази у самом средишту Балкана, на пола пута између Ниша и Софије, на међународном путу за Блиски и Средњи исток и једна је од ретких општина у Србији која поседује своје локалне „брендове“ – качкаваљ, ћилим и пеглану кобасицу – Пирот.

Повољан геостратешки положај и добра повезаност путном и железничком мрежом, близина Нишког и аеродрома у Софији на свега 70 километара, чине Пирот атрактивним за улагања, а урађен Генерални урбанистички план града, успостављен Географски информациони систем, значајни ресурси слободне радне снаге, гринфилд локације и услужна администрација само су део разлога због којих је у тој општини повољна привредна клима. У Пироту послује 447 привредих друштва и 1.217 предузетника, али и једна од најуспешнијих слободних зона у Србији. Канцеларија за локални економски развој општине Пирот нуди комплетну логистичку подршку заинтересованим инвеститорима.

Пирот није само у Србији познат по изради ћилима, а да би се очувала традиција, општина је реализовала пројекат „Оснивање Задруге за израду пиротског ћилима и сувенира“. Захваљујући томе ткаље су добиле посао, повећан је обрт у изради ћилима, а ни тржишни ефекти нису изостали.

Сваког августа у том градићу Међународни фолклорни фестивал, у оквиру манифестације „Пиротско културно-спортско лето“, окупи бројне ансамбле који се током четири дана друже уз игру и песму.

Прича о Пироту, међутим, није потпуна ако се не спомене и легендарни кошаркашки геније Светислав Пешић. Богату кошаркашку каријеру започео је у родном месту, а онда преко београдског Партизана стигао до првака Европе у дресу сарајевске Босне. Један је од ретких тренера који је титулу првака Европе освајао и као тренер и као играч, био је кошаркашки учитељ Александра Ђорђевића, Влада Дивца, Дина Рађе, Тонија Кукоча и других асова, а као селектор националног тима освојио је Светско првенство 2002. године у Индијанополису.

Све то, али и рецепт за Чомлек, специјалитет од јагњећег меса који се карчка у црном вину са наном, рузмарином, мајчином душицом и суџуком, прочитајте на сајту www.serbianpuzzle.rs.



Skip to content