Pirot grad brendova – peglane kobasice, ćilima i Svetislava Pešića

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave nastavlja promociju jedinica lokalne samouprave širom Srbije kroz projekat „Srpska slagalica“ (Serbian Puzzle), u kom gradovi i opštine imaju priliku da se predstave na nedeljnom nivou kroz nekoliko različitih tema (istorija, kultura, investicije, gastronomija…).

Ove sedmice u „Srpskoj slagalici“ biće predstavljena opština koja se nalazi u samom središtu Balkana, na pola puta između Niša i Sofije, na međunarodnom putu za Bliski i Srednji istok i jedna je od retkih opština u Srbiji koja poseduje svoje lokalne „brendove“ – kačkavalj, ćilim i peglanu kobasicu – Pirot.

Povoljan geostrateški položaj i dobra povezanost putnom i železničkom mrežom, blizina Niškog i aerodroma u Sofiji na svega 70 kilometara, čine Pirot atraktivnim za ulaganja, a urađen Generalni urbanistički plan grada, uspostavljen Geografski informacioni sistem, značajni resursi slobodne radne snage, grinfild lokacije i uslužna administracija samo su deo razloga zbog kojih je u toj opštini povoljna privredna klima. U Pirotu posluje 447 privredih društva i 1.217 preduzetnika, ali i jedna od najuspešnijih slobodnih zona u Srbiji. Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj opštine Pirot nudi kompletnu logističku podršku zainteresovanim investitorima.

Pirot nije samo u Srbiji poznat po izradi ćilima, a da bi se očuvala tradicija, opština je realizovala projekat „Osnivanje Zadruge za izradu pirotskog ćilima i suvenira“. Zahvaljujući tome tkalje su dobile posao, povećan je obrt u izradi ćilima, a ni tržišni efekti nisu izostali.

Svakog avgusta u tom gradiću Međunarodni folklorni festival, u okviru manifestacije „Pirotsko kulturno-sportsko leto“, okupi brojne ansamble koji se tokom četiri dana druže uz igru i pesmu.

Priča o Pirotu, međutim, nije potpuna ako se ne spomene i legendarni košarkaški genije Svetislav Pešić. Bogatu košarkašku karijeru započeo je u rodnom mestu, a onda preko beogradskog Partizana stigao do prvaka Evrope u dresu sarajevske Bosne. Jedan je od retkih trenera koji je titulu prvaka Evrope osvajao i kao trener i kao igrač, bio je košarkaški učitelj Aleksandra Đorđevića, Vlada Divca, Dina Rađe, Tonija Kukoča i drugih asova, a kao selektor nacionalnog tima osvojio je Svetsko prvenstvo 2002. godine u Indijanopolisu.

Sve to, ali i recept za Čomlek, specijalitet od jagnjećeg mesa koji se karčka u crnom vinu sa nanom, ruzmarinom, majčinom dušicom i sudžukom, pročitajte na sajtu www.serbianpuzzle.rs.



Skip to content