Посматрачи ОЕБС са представницима МДУЛС о бирачком списку

Представници Посматрачке мисије ОЕБС/ОДИХР-а за парламентарне изборе у Србији, заказане за 24. април, разговарали су данас са државним секретаром у Министарству државне управе и локалне самоуправе Иваном Бошњаком и представницима Министарства о вођењу и ажурирању Јединственог бирачког списка (ЈБС), као и другим питањима у вези са ЈБС из надлежности Министарства.

Бошњак је посматрачима из ОЕБС/ОДИХР рекао да је Јединствени бирачки списак јавна исправа у којој се води јединствена евиденција држављана Републике Србије који имају бирачко право. Напоменуо је да се бирачки списак редовно ажурира, истовремено истичући да је од  марта 2014. године у  ЈБС уписано око 370.000 нових грађана са правом гласа, а да је истовремно избрисано нешто мање од њих 400.000, што указује и на проблем смањења броја становника у Србији.

„То нам је велика брига и нас као државу посебно брине да је много оних који одлазе у иностранство“, рекао је Бошњак, прецизирајући.

 

Говорећи о броју уписаних бирача у ЈБС, државни секретар је подвукао да је податак који се дневно ажурира односно мења, објаснивши да се у ЈБС уписују они који су стекли бирачко право по разним основама, на пример пунолетство, а исписују умрли, као и друге промене.

На питање шта би унапредили у ЈБСу Бошњак је такође рекао да је тежња МДУЛС-а да се у будућности више користе електронске управне процедуре у смислу размене података између државних органа, како би се лакше и брже обављала размена података и како би се растеретили грађани.

Посматраче ОЕБС/ОДИР, који су недавно стигли у Србију и са представницима МДУЛС затражили састанак, интересовало је која је процедура када бирач жели да гласа на изабраним бирачком месту, како се евидентирају бирачи који имају пребивалиште на Косову и Метохији, шта држављанин Србије, који живи у иностранству, мора да поседује од докумената да би остварио своје бирачко право, на који начин се излажу делови бирачког списка за подручја јединица локалних самоуправа и како гласају војници и затвореници.

Одговоре на та питања дали су им главни управни инспектор Управног инспектората МДУЛС Зоран Петровић и саветница министарке државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички, Ивана Антић.

Петровић је навео да је од доношења Закона о Јединственом бирачком списку 2011. године држава стекла увид у број бирача, пошто су до тада јединице локалне самоуправе водиле бирачке спискове, свака за себе.

Он је прецизирао да је једино Републичка изборна комисија овлашћена да саопшти број бирача уписаних у ЈБС у који су, такође, уписани и држављани Србије који бораве у иностранству.

Говорећи о бирачима са Косова и Метохије, Петровић је рекао да ће они, уколико имају боравиште ван покрајине, моћи да гласају у општини у којој су пријављени, али само за парламентарне изборе, док ће они бирачи, који живе на територији Косова и Метохије, гласати тамо где избори буду организовани.

Он је посматрачима прецизирао да се измене у ЈБС могу унети до 72 сата уочи одржавања избора, али искључиво на захтев бирача, а Антићева је појаснила на који начин јединице локалне самоуправе, које ажурирају бирачки списак за подручија својих општинских односно градских управа, излажу делове бирачког списка. Напоменула је да је реч о законској обавези као и да се излагање врши у седишту јединице локалне самоуправе, путем рачунарске опреме, на начин што се граћанима омогући да уношењем свог ЈМБГа, провере да ли су уписани у бирачки списак.

Мисија ОЕБС ће дан након избора саопштити на конференцији за новинаре, заједно са Парламентарном скупштином Савета Европе, своје прелиминарне налазе и закључке парламентарних избора у Србији.



Skip to content