Потпредседница Владе Републике Србије и министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички, на челу делегације Републике Србије, учествовала је на Трећој међународној конференцији о финансирању развоја, која се у организацији УН, укључујући и Економску комисију УН за Африку (чије је седиште у Адис Абеби) одржава у Етиопији од 13. до 16. јула 2015. године.
Конференција је посвећена мобилизацији финансијских средстава за финансирање глобалне развојне Агенде за период после 2015. године, која ће бити усвојена на Самиту у Њујорку у септембру 2015. године.
Конференција у Адис Абеби би требало да дефинише предлог за глобалну развојну агенду одрживог развоја у наредних 15 година, са практичним аспектом финансирања, примене, надгледања и одрживости целокупног процеса.
Другог дана Конференције др Кори Удовички је одржала запажен говор у коме је изнела ставове наше земље о корацима које је на глобалном плану неопходно предузети у циљу финансирања развоја, превазилажења сиромаштва и обезбеђивања других врста помоћи сиромашним земљама света. Нагласила је да Србија подржава и примењује принципе добре владавине, поштовања закона и транспарентне финансијске и пореске политике, усвојене на Првој конференцији о финансирању развоја у Монтереју (Мексико) 2002. године.
„Наш задатак је да мобилишемо ресурсе, са свих страна, како домаћих, тако и страних, приватних, јавних и комбинованих, како бисмо одговорили на изазове одрживог развоја у сваком његовом аспекту – економском, социјалном и еколошком“, рекла је Удовички. „Штавише, треба пронаћи начине одговарајућих иновативних извора финансирања“, додала је она.
„Нова глобална економска структура произвела је мањак радних места, чак и када нема мањка прихода“, нагласила је Удовички и додала да је „приход неједнако распоређен и прави неравнотежу, коју сада глобална финансијска криза открива“. Преко 61 милион радних места је изгубљено од почетка кризе, а криза још није готова“, рекла је потпредседница српске владе, „а посебно ту истичем утицај на младе“. „Моја земља, Србија, земља са средњим дохотком, је посебно погођена“.
„Србија подржава стварање окружења у ком се привлаче и подстичу улагања и промовише трговина и размена технологија“, истакла је потпредседница. У вези са тим, нагласила је како се Србија усредсређује на регионалну стабилност, макроекономски баланс и реформу јавне управе што ће допринети унапређењу пословног окружења.
Конференцију је отворио генерални секретар УН Бан Ки-Мун. У раду скупа учествују и Сем Кутеса, председавајући 69. заседања ГС УН, председник Светске банке Јим Јунг Ким, генерални директор СТО Роберто Азеведо, заменик директора ММФ-а Мин Жу, председавајућа Комисије Афричке уније Нкосазана Дламини Зума, генерални директор Економске комисије УН за Африку Карлос Лопез, МИП Етиопије др. Тедрос Адханом, Табо Мбеки, бивши председник ЈАР и председавајући Високог панела за спречавање нелегалних токова новца, и други. Присутни су били и своја излагања имали и угледни светски економисти и професори економије, међу којима Џозеф Штиглиц, Џефри Сакс и др. На конференцији, Бан Ки-Мун је позвао привреднике да буду партнери у подржавању и финансирању ове агенде.
Конференцији, која је највећи међународни скуп одржан до сада у Етиопији, присуствује више од пет хиљада делегата из скоро свих земаља чланица УН, међу којима је велики број шефова држава и Влада, министара спољних послова и финансија, функционера агенција УН, регионалних и међународних организација и др. Председавајући Конференције је премијер Етиопије Хајлемаријам Десалењ.