REGIONALNA STABILNOST, MAKROEKONOMSKI BALANS I REFORMA JAVNE UPRAVE ZA UNAPREĐENJE POSLOVNOG OKRUŽENJA

Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka državne uprave i lokalne samouprave dr Kori Udovički, na čelu delegacije Republike Srbije, učestvovala je na Trećoj međunarodnoj konferenciji o finansiranju razvoja, koja se u organizaciji UN, uključujući i Ekonomsku komisiju UN za Afriku (čije je sedište u Adis Abebi) održava u Etiopiji od 13. do 16. jula 2015. godine.

 

Konferencija je posvećena mobilizaciji finansijskih sredstava za finansiranje globalne razvojne Agende za period posle 2015. godine, koja će biti usvojena na Samitu u Njujorku u septembru 2015. godine.

Konferencija u Adis Abebi bi trebalo da definiše predlog za globalnu razvojnu agendu održivog razvoja u narednih 15 godina, sa praktičnim aspektom finansiranja, primene, nadgledanja i održivosti celokupnog procesa.

 

Drugog dana Konferencije dr Kori Udovički je održala zapažen govor u kome je iznela stavove naše zemlje o koracima koje je na globalnom planu neophodno preduzeti u cilju finansiranja razvoja, prevazilaženja siromaštva i obezbeđivanja drugih vrsta pomoći siromašnim zemljama sveta. Naglasila je da Srbija podržava i primenjuje principe dobre vladavine, poštovanja zakona i transparentne finansijske i poreske politike, usvojene na Prvoj konferenciji o finansiranju razvoja u Montereju (Meksiko) 2002. godine.

„Naš zadatak je da mobilišemo resurse, sa svih strana, kako domaćih, tako i stranih, privatnih, javnih i kombinovanih, kako bismo odgovorili na izazove održivog razvoja u svakom njegovom aspektu – ekonomskom, socijalnom i ekološkom“, rekla je Udovički. „Štaviše, treba pronaći načine odgovarajućih inovativnih izvora finansiranja“, dodala je ona.

„Nova globalna ekonomska struktura proizvela je manjak radnih mesta, čak i kada nema manjka prihoda“, naglasila je Udovički i dodala da je „prihod nejednako raspoređen i pravi neravnotežu, koju sada globalna finansijska kriza otkriva“. Preko 61 milion radnih mesta je izgubljeno od početka krize, a kriza još nije gotova“, rekla je potpredsednica srpske vlade, „a posebno tu ističem uticaj na mlade“. „Moja zemlja, Srbija, zemlja sa srednjim dohotkom, je posebno pogođena“.

„Srbija podržava stvaranje okruženja u kom se privlače i podstiču ulaganja i promoviše trgovina i razmena tehnologija“, istakla je potpredsednica. U vezi sa tim, naglasila je kako se Srbija usredsređuje na regionalnu stabilnost, makroekonomski balans i reformu javne uprave što će doprineti unapređenju poslovnog okruženja.

Konferenciju je otvorio generalni sekretar UN Ban Ki-Mun. U radu skupa učestvuju i Sem Kutesa, predsedavajući 69. zasedanja GS UN, predsednik Svetske banke Jim Jung Kim, generalni direktor STO Roberto Azevedo, zamenik direktora MMF-a Min Žu, predsedavajuća Komisije Afričke unije Nkosazana Dlamini Zuma, generalni direktor Ekonomske komisije UN za Afriku Karlos Lopez, MIP Etiopije dr. Tedros Adhanom, Tabo Mbeki, bivši predsednik JAR i predsedavajući Visokog panela za sprečavanje nelegalnih tokova novca, i drugi. Prisutni su bili i svoja izlaganja imali i ugledni svetski ekonomisti i profesori ekonomije, među kojima Džozef Štiglic, Džefri Saks i dr. Na konferenciji, Ban Ki-Mun je pozvao privrednike da budu partneri u podržavanju i finansiranju ove agende.

Konferenciji, koja je najveći međunarodni skup održan do sada u Etiopiji, prisustvuje više od pet hiljada delegata iz skoro svih zemalja članica UN, među kojima je veliki broj šefova država i Vlada, ministara spoljnih poslova i finansija, funkcionera agencija UN, regionalnih i međunarodnih organizacija i dr. Predsedavajući Konferencije je premijer Etiopije Hajlemarijam Desalenj.



Skip to content