Сарадња са ОЦД и локалним самоуправама од кључног значаја у спровођењу политика намењених Ромима и Ромкињама

Државни секретар у Министарству за државну управу и локалну самоуправу Дражен Маравић оценио је, на скупу поводом пројекта „Овде смо заједно – европска подршка за инклузију Рома“ да је овај пројекат допринео да се реализују бројне активности које су предвиђене Стратегијом за унапређивање положаја Рома, и да је од посебног значаја да ће добре праксе које су упостављене кроз овај пројекат бити имплементиране и у будућем стратешком документу.

 

Сузана Пауновић, директорка Канцеларије за људска и мањинска права истакла је да су остварени добри резултати захваљујући доброј организованости пројектног тима и сарадњи са свим ресорним државним органима, организацијама цивилног друштва, локалним самоуправама, подршци Делегације Европске уније.

Николас Бизел, шеф првог сектора операција, Делегација Европске уније у Србији истакао је задовољство начином реализације пројекта. Он је истакао да цивилно друштво пружа подршку држави, поспешује развој, демократију и самоорганизовање друштава, зато сматра организације цивилног друштава које делују у локалним самоуправама као важан партнера у имплементацији антидискриминационих политика. Он је подсетио да је Европска унија до сада определила 15 милиона еура за различите програме за инклузију Рома и да је овај пројекат подржан са 4,8 милона еура, као и то да ће у будућности Европска унија наставити да пружа подршку процесу инклузије Рома у Србији.

 

Лојд Тудик, менаџер пројекта “Европска подршка за инклузију Рома”, Мисија ОЕБС-а у Републици Србији је подсетио да пројекат обезбеђује подршку институцијама Републике Србије у побољшању положаја Рома у областима приступа основним правима, грађанском учешћу, тржишту рада, образовању, здравству, социјалној заштити, адекватном становању и стварању одрживих радних места кроз техничку помоћ остваривању пројектног предлога за социјални развој Владе Републике Србије. Он је напоменуо да су кроз обуке организације цивилног друштва имале прилику да науче како се израђују локални акциони планови, како се ради буџет града/општине, на који начин могу да заступају за увођење или измену неких политика, како да се умрежавају и сарађују, како би ојачале капацитете и могле да утичу на креирање политика у својим локалним заједницама у вези са унапређењем квалитета најугороженијих група грађана.

На конференцији се разговарало о важности грађанског учешћа и активностима Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом, представљени су добри модели сарадње локалних самоуправа и ОЦД у спровођењу политика намењених Ромима и Ромкињама у граду Карагујевцу и општини Бела Паланка. Представљени су детаљније Нацрт нове Стратегије за социјално укључивање Рома и ромкиња у Републици Србији и резултати МИКС истраживања које је спровео УНИЦЕФ.



Skip to content