Saradnja sa OCD i lokalnim samoupravama od ključnog značaja u sprovođenju politika namenjenih Romima i Romkinjama

Državni sekretar u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu Dražen Maravić ocenio je, na skupu povodom projekta „Ovde smo zajedno – evropska podrška za inkluziju Roma“ da je ovaj projekat doprineo da se realizuju brojne aktivnosti koje su predviđene Strategijom za unapređivanje položaja Roma, i da je od posebnog značaja da će dobre prakse koje su upostavljene kroz ovaj projekat biti implementirane i u budućem strateškom dokumentu.

 

Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava istakla je da su ostvareni dobri rezultati zahvaljujući dobroj organizovanosti projektnog tima i saradnji sa svim resornim državnim organima, organizacijama civilnog društva, lokalnim samoupravama, podršci Delegacije Evropske unije.

Nikolas Bizel, šef prvog sektora operacija, Delegacija Evropske unije u Srbiji istakao je zadovoljstvo načinom realizacije projekta. On je istakao da civilno društvo pruža podršku državi, pospešuje razvoj, demokratiju i samoorganizovanje društava, zato smatra organizacije civilnog društava koje deluju u lokalnim samoupravama kao važan partnera u implementaciji antidiskriminacionih politika. On je podsetio da je Evropska unija do sada opredelila 15 miliona eura za različite programe za inkluziju Roma i da je ovaj projekat podržan sa 4,8 milona eura, kao i to da će u budućnosti Evropska unija nastaviti da pruža podršku procesu inkluzije Roma u Srbiji.

 

Lojd Tudik, menadžer projekta “Evropska podrška za inkluziju Roma”, Misija OEBS-a u Republici Srbiji je podsetio da projekat obezbeđuje podršku institucijama Republike Srbije u poboljšanju položaja Roma u oblastima pristupa osnovnim pravima, građanskom učešću, tržištu rada, obrazovanju, zdravstvu, socijalnoj zaštiti, adekvatnom stanovanju i stvaranju održivih radnih mesta kroz tehničku pomoć ostvarivanju projektnog predloga za socijalni razvoj Vlade Republike Srbije. On je napomenuo da su kroz obuke organizacije civilnog društva imale priliku da nauče kako se izrađuju lokalni akcioni planovi, kako se radi budžet grada/opštine, na koji način mogu da zastupaju za uvođenje ili izmenu nekih politika, kako da se umrežavaju i sarađuju, kako bi ojačale kapacitete i mogle da utiču na kreiranje politika u svojim lokalnim zajednicama u vezi sa unapređenjem kvaliteta najugoroženijih grupa građana.

Na konferenciji se razgovaralo o važnosti građanskog učešća i aktivnostima Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom, predstavljeni su dobri modeli saradnje lokalnih samouprava i OCD u sprovođenju politika namenjenih Romima i Romkinjama u gradu Karagujevcu i opštini Bela Palanka. Predstavljeni su detaljnije Nacrt nove Strategije za socijalno uključivanje Roma i romkinja u Republici Srbiji i rezultati MIKS istraživanja koje je sproveo UNICEF.



Skip to content