Државни секретар Иван Бошњак предводио је српску делегацију на Карпатској конференцији, годишњем скупу релевантних међународних партнера из овог дела Европе, који је одржан у Красичину у Пољској.
Главни циљ конференције је разматрање и усаглашавање иницијативе доношења Карпатске стратегије за развој истока Европе, која би тако била пета по реду макрорегионална стратегија на нивоу Европске уније. Првог дана, приређена је конститутивна седница Извршног одбора Карпатске конвенције која је на овај начин први пут окупила представнике влада Србије, Мађарске, Словачке, Украјине, Румуније, Молдавије и домаћина Пољске.
У свом обраћању државни секретар Бошњак захвалио се на снажној иницијативи коју је ка српским локалним властима упутио господин Ортил и изразио наду да ће Србија ускоро у пуном капацитету као кандидат за члана ЕУ бити и део овог извршног одбора. „Предлажем да због динамике у раду, отварања нових извора финансирања и приступа изазовима одоздо на горе буде формирано одговарајуће тело за укључивање локалних и регионалних власти. Предлажемо и да се посебно обрати пажња на развој вредности 4И – идентитет, инклузија, интероперабилност и иновације у нашем макрорегиону„, рекао је он.
Председавајућа министар фондова развоја и регионалних политика Малгорета Јаросинска Јединак истакла је значај овог догађаја и ближе сарадње за све земље у макрорегиону, о циљевима говорио је директор Пољске компаније за нафту и гас Јиржи Квечински, а позитивно мишљење Комитета Региона ЕУ представио је Владислав Ортил, маршал Поткарпатског војводства и члан ЗКО са Србијом.
Другог дана Конференције државни секретар је у оквиру панела „Диверзитет култура, нација и искустава – максимални диверзитет на минималном простору“ представио српско искуство, модел и значај развоја политика мањинских права у процесу европских интеграција. „Kреирање прописа и њихова имплементација уз укључивање представника националних мањина и организација цивилног друштва у процесе, довело је до позитивних промена у Србији, уз пораст међуетничке толеранције и поверења у институције, али и проналажења нових путева сарадње са суседима у ужем и ширем региону. Наша 23 национална савета су трајна и стабилна вредност Србије,“ нагласио је Бошњак.