Državni sekretar Ivan Bošnjak predvodio je srpsku delegaciju na Karpatskoj konferenciji, godišnjem skupu relevantnih međunarodnih partnera iz ovog dela Evrope, koji je održan u Krasičinu u Poljskoj.
Glavni cilj konferencije je razmatranje i usaglašavanje inicijative donošenja Karpatske strategije za razvoj istoka Evrope, koja bi tako bila peta po redu makroregionalna strategija na nivou Evropske unije. Prvog dana, priređena je konstitutivna sednica Izvršnog odbora Karpatske konvencije koja je na ovaj način prvi put okupila predstavnike vlada Srbije, Mađarske, Slovačke, Ukrajine, Rumunije, Moldavije i domaćina Poljske.
U svom obraćanju državni sekretar Bošnjak zahvalio se na snažnoj inicijativi koju je ka srpskim lokalnim vlastima uputio gospodin Ortil i izrazio nadu da će Srbija uskoro u punom kapacitetu kao kandidat za člana EU biti i deo ovog izvršnog odbora. „Predlažem da zbog dinamike u radu, otvaranja novih izvora finansiranja i pristupa izazovima odozdo na gore bude formirano odgovarajuće telo za uključivanje lokalnih i regionalnih vlasti. Predlažemo i da se posebno obrati pažnja na razvoj vrednosti 4I – identitet, inkluzija, interoperabilnost i inovacije u našem makroregionu„, rekao je on.
Predsedavajuća ministar fondova razvoja i regionalnih politika Malgoreta Jarosinska Jedinak istakla je značaj ovog događaja i bliže saradnje za sve zemlje u makroregionu, o ciljevima govorio je direktor Poljske kompanije za naftu i gas Jirži Kvečinski, a pozitivno mišljenje Komiteta Regiona EU predstavio je Vladislav Ortil, maršal Potkarpatskog vojvodstva i član ZKO sa Srbijom.
Drugog dana Konferencije državni sekretar je u okviru panela „Diverzitet kultura, nacija i iskustava – maksimalni diverzitet na minimalnom prostoru“ predstavio srpsko iskustvo, model i značaj razvoja politika manjinskih prava u procesu evropskih integracija. „Kreiranje propisa i njihova implementacija uz uključivanje predstavnika nacionalnih manjina i organizacija civilnog društva u procese, dovelo je do pozitivnih promena u Srbiji, uz porast međuetničke tolerancije i poverenja u institucije, ali i pronalaženja novih puteva saradnje sa susedima u užem i širem regionu. Naša 23 nacionalna saveta su trajna i stabilna vrednost Srbije,“ naglasio je Bošnjak.