На Округлом столу „Новине у управном поступању“ на коме се разматрају предложена решења Закона о општем управном поступку уводну реч имала је потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички. У раду скупа учествовали су стручњаци из привреде, државне управе и академске јавности.
„Иако неће бити једноставно да овај закон заживи, мораћемо да мењамо културу понашања управе кроз низ мера. За то постоји и Акциони план за спровођење Стратегије реформе јавне управе, који сагледава из неколико праваца како доћи до услужне, делотворне и ефикасне државе“, рекла је Удовички.
Потпредседница Владе је нагласила да је циљ ове Владе је да буде сервис грађана, а нови Закон о општем управном поступку ће то највише омогућити и њиме ће бити успостављена нова начела која ће омогућити да држава буде прави сервис грађана и привреде, а не само контролор и регулатор.
„Биће уведено начело сразмерности, по коме држава не сме да тражи од грађана и привреде више информација и поступака за нешто што желе да добију од државе, више него што држава треба да им пружи, а грађани више неће морати да попуњавају брдо формулара и да иду на 50 шалтера да би завршили свој посао“, рекла је Удовички.
Министарка је најавила да ће у оквиру новог Закона бити уведена и велика промена по питању јавне услуге, јер се до сада, на пример, сматрало да ту услугу пружа лекар или наставник, али нисмо сматрали да то ради и полицајац или цариник када нам издаје одређену дозволу.
„Сада ће се сва та поступања сматрати услугом и грађани ће имати право да очекују да та услуга буде квалитетна,“ поручила је министарка и закључила: „За све ове промене смо спремни и сагласни“.
Председник Привредне коморе Марко Чадеж истакао је да је ово још један корак ка новом поступању државе према грађанима и привреди, већој ефикасности, ефективности, транспарентности у раду, која ће довести до предвидљивости пословања, што је привреди врло важно.
У свим експертским истраживањима привредника, посебно се анкетирају предвидивост пословања, компликоване и скупе административне процедуре као проблеми у односу са државом, па самим тим важне новине овог закона из угла привреде су стварање услова за једношалтерски систем, гарантни акт, као и подизање капацитета и државе и привреде.
Повереница за заштиту равноправности Невена Петрушић истакла је да овај закон доприноси да услуга коју пружају државни органи буде таква да пружа и место сусрета за рањиве категорије становништва. У будућем раду важно је обратити пажњу да управни органи буду приступачни особама са инвалидитетом, јер је канцеларија Повереника добијала пуно жалби како на њихов физички приступ државном органу, па и на сам начин поступка.
Председник СКГО проф. др Зоран Перишић нагласио је да ће СКГО И МДУЛС наставити традицију разговора о законским решењима која се тичу градова и општина. „Градови и општине су ниво власти најближи грађанима, а самим тим републичке власти су највише усмерени ка ЈЛС, а новине овог Закона указују на још већу упућеност“, рекао је Перишић.
Он је истакао да СКГО упоредо ради на поједностављање административних процедура, ради смањења трошкова и времена, а за повећање ефикасности и транспарентности администрације.
Важан моменат је способност службеника да и примењује овај закон, у чему ће СКГО пружити сву подршку запосленима у ЈЛС.