Udovički: spremni smo za promene

Na Okruglom stolu „Novine u upravnom postupanju“ na kome se razmatraju predložena rešenja Zakona o opštem upravnom postupku uvodnu reč imala je potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave dr Kori Udovički. U radu skupa učestvovali su stručnjaci iz privrede, državne uprave i akademske javnosti.

„Iako neće biti jednostavno da ovaj zakon zaživi, moraćemo da menjamo kulturu ponašanja uprave kroz niz mera. Za to postoji i Akcioni plan za sprovođenje Strategije reforme javne uprave, koji sagledava iz nekoliko pravaca kako doći do uslužne, delotvorne i efikasne države“, rekla je Udovički.

Potpredsednica Vlade je naglasila da je cilj ove Vlade je da bude servis građana, a novi Zakon o opštem upravnom postupku će to najviše omogućiti i njime će biti uspostavljena nova načela koja će omogućiti da država bude pravi servis građana i privrede, a ne samo kontrolor i regulator.

„Biće uvedeno načelo srazmernosti, po kome država ne sme da traži od građana i privrede više informacija i postupaka za nešto što žele da dobiju od države, više nego što država treba da im pruži, a građani više neće morati da popunjavaju brdo formulara i da idu na 50 šaltera da bi završili svoj posao“, rekla je Udovički.

 

Ministarka je najavila da će u okviru novog Zakona biti uvedena i velika promena po pitanju javne usluge, jer se do sada, na primer, smatralo da tu uslugu pruža lekar ili nastavnik, ali nismo smatrali da to radi i policajac ili carinik kada nam izdaje određenu dozvolu.

„Sada će se sva ta postupanja smatrati uslugom i građani će imati pravo da očekuju da ta usluga bude kvalitetna,“ poručila je ministarka i zaključila: „Za sve ove promene smo spremni i saglasni“.

Predsednik Privredne komore Marko Čadež istakao je da je ovo još jedan korak ka novom postupanju države prema građanima i privredi, većoj efikasnosti, efektivnosti, transparentnosti u radu, koja će dovesti do predvidljivosti poslovanja, što je privredi vrlo važno.

U svim ekspertskim istraživanjima privrednika, posebno se anketiraju predvidivost poslovanja, komplikovane i skupe administrativne procedure kao problemi u odnosu sa državom, pa samim tim važne novine ovog zakona iz ugla privrede su stvaranje uslova za jednošalterski sistem, garantni akt, kao i podizanje kapaciteta i države i privrede.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić istakla je da ovaj zakon doprinosi da usluga koju pružaju državni organi bude takva da pruža i mesto susreta za ranjive kategorije stanovništva. U budućem radu važno je obratiti pažnju da upravni organi budu pristupačni osobama sa invaliditetom, jer je kancelarija Poverenika dobijala puno žalbi kako na njihov fizički pristup državnom organu, pa i na sam način postupka.

Predsednik SKGO prof. dr Zoran Perišić naglasio je da će SKGO I MDULS nastaviti tradiciju razgovora o zakonskim rešenjima koja se tiču gradova i opština. „Gradovi i opštine su nivo vlasti najbliži građanima, a samim tim republičke vlasti su najviše usmereni ka JLS, a novine ovog Zakona ukazuju na još veću upućenost“, rekao je Perišić.

On je istakao da SKGO uporedo radi na pojednostavljanje administrativnih procedura, radi smanjenja troškova i vremena, a za povećanje efikasnosti i transparentnosti administracije.

Važan momenat je sposobnost službenika da i primenjuje ovaj zakon, u čemu će SKGO pružiti svu podršku zaposlenima u JLS.



Skip to content