Унапређење законодавног оквира за права националних мањина кроз инклузиван процес

У оквиру посете министра унутрашњих послова покрајине Баден Виртемберг Рајнхолда Гала са делегацијом, одржан је данас састанак са представницима Министарства државне управе и локалне самоуправе на тему положаја националних мањина у Србији, односно положаја немачке националне мањине.

Помоћник министра за људска и мањинска права, регистре и матичне књиге Ивана Антић је на самом почетку информисала делегацију да се, према попису становништва из 2011. године, 4.064 лица изјаснило као Немци, а да је према последњим подацима 2.484 припадника немачке националне мањине уписано у Посебан бирачки списак националне мањине. Ови подаци говоре о великој заинтерсованости припадника немачке националне мањине да бирају свој савет и остваре право на самоуправу у култури, образовању, обавештавању и службеној употреби језика и писма које је припадницима националних мањина гарантовано Уставом Републике Србије, рекла је она.

 

Антићева је нагласила да Министарство има изузетно добру и успешну сарадњу са представницима Националног савета немачке националне мањине, који је конституисан након избора за националне савете у октобру 2014. године и броји 15 чланова.

„Ова Влада је успоставила континуиран дијалог са националним саветима националних мањина на највишем нивоу“, нагласила је на самом почетку Антићева и додала да су у овом сазиву одржане три седнице Савета за националне мањине, којим председава председник Владе Републике Србије, као и велики број састанака националних савета са ресорним министарствима. У том контексту, она је поменула и рад на Акционом плану за унапређење положаја националних мањина, који треба да одговори на препоруке ЕУ, како би се обезбедило континуирано побољшање положаја припадника националних мањина. „Законодавни оквир за права националних мањина унапређујемо кроз инклузиван процес“, истакла је Антићева.

Саветница потпредседнице и министарке државне управе и локалне самоуправе Марија Лукић нагласила је да се кроз рад Савета за националне мањине решавају најважнија питања за националне мањине, попут наставе и телевизијског програма на језицима националних мањина. Помоћник министра за европске интеграције, међународну сарадњу и пројекте Ирена Посин је овом приликом рекла да већина националних савета одржава добру сарадњу са локалним самоуправама како би се у свакодневном животу унапредила инклузија мањинске заједнице.

Гал је похвалио однос који Влада Републике Србије има према националним мањинама, који може бити пример другима.



Skip to content