Важан корак у борби против сиве економије

„Учињен је веома важан корак у борби против сиве економије“, усагласили су се чланови Координационог тела за усмеравање активности на сузбијању сиве економије одржаној данас у згради Владе Републике Србије. „Потврђена је одлучна воља ове Владе да значајно унапреди борбу за сузбијање сиве економије“, нагласио је министар финансија Душан Вујовић и додао да је „још важније да се промени свест наших грађана да пословање у сивој зони доводи до друштва у коме не желимо да живимо“.

 

Нацрт националног програма за сузбијање сиве економије (Програм) обухвата иницијативе које треба у наредних шест недеља усагласити са мерама већ предвиђеним другим стратешким документима – Стратегијом реформе јавне управе и Програмом трансформације Пореске управе, као и оперативним документима, попут Акционог плана за имплементацију Закона о инспекцијском надзору.

„Циљ Програма мора бити да у наредних пет година смањи удео сиве економије у бруто домаћем производу (БДП) на нижи ниво него што су то имале нове чланице Европске уније у тренутку њиховог приступања“, рекла је потпредседница Владе др Кори Удовички и нагласила да ће уз програм који је опште, стратешке природе, ићи и двогодишњи Акциони план, који ће садржати конкретне мере за спровођење програма, а који ће се редовно обнављати.

Одлучено је да, у међувремену, стручно тело Координационог тела припреми детаљан програм и план рада за две важне и конкретне активности које не зависе од ширих стратешких оквира: подизање свести грађана о узимању фискалног рачуна кроз организовање специјалне лутрије и програм истицања и награђивања доброг пореског понашања кроз идентификовање тзв. „беле листе“ компанија које потврђено послују легално.

Нацрт програма у оквиру четири важна сегмента разматра бољи надзор пословања, стимулацију оних који желе да послују легално, јачање свести и решавање административних препрека за унапређење пословног амбијента. Као један од примера стимулације би могло бити и ослобађање дажбина на један кратки рок онима који започињу приватни бизнис, нагласили су представници Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД).

Трећом седницом Координационог тела председавала је потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички, а у раду су учествовали министар финансија Душан Вујовић и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин, као и представници других министарстава, Републичког секретаријата за јавне политике, НАЛЕД-а и Савеза за фер конкуренцију.



Skip to content