Већа отвореност, веће поверење грађана у државу

Грађани Србије и њихова удружења у протеклих годину дана учешћем у јавним консултацијама и расправама директно су утицали на израду 19 нацрта закона и још 16 докумената јавних политика, а у више од 70 градова и општина, кроз партиципативно буџетирање, имали су прилику да усмере новац у инвестиције које сматрају приоритетним.

Принцип отворене управе који наша земља следи,  подразумева обавезу укључивања грађана у доношење одлука које директно утичу на квалитет њиховог живота, за шта је кључан развој електронске комуникације и отвореност података, транспарентност и ефикасност јавне управе.

Председница Владе Ана Брнабић на Конференцији Отвореност у служби поверења

„Од почетка мандата, дигитализацију јавних услуга, економије и образовања поставила сам као један од приоритета моје владе. Отварање података важно је пре свега за повећање транспарентности јавне управе и изградњу поверења са грађанима и привредом. Истовремено, то је значајан подстицај за економију, стартап и иновативна предузећа“, изјавила је председница Владе Републике Србије Ана Брнабић на отварању данашње конференције „Отвореност у служби поверења“, организованој у оквиру Недеље отворене управе, која се широм света обележава од 11. до 17. марта.

Србија је од 2012. део глобалне иницијативе Партнерство за отворену управу (ОГП) и заједно са још 98 земаља које ради на унапређењу одговорности јавне управе и већем укључивању грађана у доношење јавних политика. У оквиру ОГП наша земља се обавезала да испуни 28 циљева као што су покретање портала отворених података, унапређење закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, доношење закона о е-пословању, поједностављивање административних процедура и део тих циљева већ је достигнут. На националном порталу отворених података 30 институција, од чега 12 локалних самоуправа отворило је своје податке, који грађани и привереда могу пронаћи у готову 500 датотека.

Министар Ружић на Конференцији Отвореност у служби грађана

„Највиша функција није председник, министар, градоначелник, председник општине. Највиша функција је грађанин. Зато морамо заједно креирати друштво по потребама грађана, једнако за све, за сваку жену, за свако дете, за сваку особу са посебним потребама, различите вере, боје коже, опредељења“ изјавио је министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић.

На скупу који су организовали Министарство државне управе и локалне самоуправе и ОЕБС истакнуто је да принципи отворене управе посебан фокус полажу на сарадњу локалних самоуправа и организација цивилног друштва и зато стављање грађана у центар пажње захтева промену начина рада свих нивоа власти и синергију свих делова друштва.

Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Андреа Орицио

,,У стварању одговорне и транспарентне владе која представља ефикасан сервис грађанима, улога локалних самоуправа у примењивању принципа Партнерства за отворену управу (ПОУ) на локалном нивоу, је од изузетног значаја.  Из тог разлога, Мисија ОЕБС-а у Србији подржала је израду локалних акционог планова за ПОУ у пет локалних самоуправа, што може послужити као домаћи и регионални модел” рекао је Андреa Орицио, шеф Мисије ОЕБС-а у Србији.

Према његовим речима, Мисија ОЕБС-а је спремна да као дугогодишњи партнер пружи подршку Министарству у настојању да помогне локалним самоуправама у примени принципа Партнерства за отворену управу.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици нагласио је да је за грађане посебно важно да

Сем Фабрици, шеф делегације ЕУ у Србији

се власти обавежу на отвореност у поступку израде буџета и трошења новца пореских обвезника. Та промена је важан сегмент реформе јавне управе и њене модернизације. Због своје комплексности, реформа јавне управе није део посебног поглавља у процесу преговора о приступању ЕУ, али јесте један од три кључна критеријума за чланство.

На скупу који је окупио представнике дипломатског кора и међународних институција, градоначелнике, председнике општина и невладин сектор истакнут је значај отворене управе за пут ЕУ интеграција, а подршка је највљена и од звачника УНДП-а.

Стелиана Недера, в.д. сталног предтавника, УНДП Србија

„Усвојене aкционе планове користићемо и у будуће као механизам за поспешивање националних реформи које доприносе достизању глобалних циљева одрживог развоја. Напредак у реализацији приоритета и европским интеграцијама су неодвојиви јер су део истог процеса – истакла је Стелиана Недера, в.д. сталне представнице УНДП у Србији“

На конференцији је закључено и да је поштовање принципа отворене управе важно за грађане јер је битан сегмент борбе против корупције и несистематског трошења пореског новца. Осим тога, транспарентност јавне управе веома је битна за подстицање економског развоја с обзиром на то да отварање података према грађанима може да подстакне развој великог броја предузетничких идеја и креирање нових радних места.



Skip to content