Veća otvorenost, veće poverenje građana u državu

Građani Srbije i njihova udruženja u proteklih godinu dana učešćem u javnim konsultacijama i raspravama direktno su uticali na izradu 19 nacrta zakona i još 16 dokumenata javnih politika, a u više od 70 gradova i opština, kroz participativno budžetiranje, imali su priliku da usmere novac u investicije koje smatraju prioritetnim.

Princip otvorene uprave koji naša zemlja sledi,  podrazumeva obavezu uključivanja građana u donošenje odluka koje direktno utiču na kvalitet njihovog života, za šta je ključan razvoj elektronske komunikacije i otvorenost podataka, transparentnost i efikasnost javne uprave.

Predsednica Vlade Ana Brnabić na Konferenciji Otvorenost u službi poverenja

„Od početka mandata, digitalizaciju javnih usluga, ekonomije i obrazovanja postavila sam kao jedan od prioriteta moje vlade. Otvaranje podataka važno je pre svega za povećanje transparentnosti javne uprave i izgradnju poverenja sa građanima i privredom. Istovremeno, to je značajan podsticaj za ekonomiju, startap i inovativna preduzeća“, izjavila je predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić na otvaranju današnje konferencije „Otvorenost u službi poverenja“, organizovanoj u okviru Nedelje otvorene uprave, koja se širom sveta obeležava od 11. do 17. marta.

Srbija je od 2012. deo globalne inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu (OGP) i zajedno sa još 98 zemalja koje radi na unapređenju odgovornosti javne uprave i većem uključivanju građana u donošenje javnih politika. U okviru OGP naša zemlja se obavezala da ispuni 28 ciljeva kao što su pokretanje portala otvorenih podataka, unapređenje zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, donošenje zakona o e-poslovanju, pojednostavljivanje administrativnih procedura i deo tih ciljeva već je dostignut. Na nacionalnom portalu otvorenih podataka 30 institucija, od čega 12 lokalnih samouprava otvorilo je svoje podatke, koji građani i privereda mogu pronaći u gotovu 500 datoteka.

Ministar Ružić na Konferenciji Otvorenost u službi građana

„Najviša funkcija nije predsednik, ministar, gradonačelnik, predsednik opštine. Najviša funkcija je građanin. Zato moramo zajedno kreirati društvo po potrebama građana, jednako za sve, za svaku ženu, za svako dete, za svaku osobu sa posebnim potrebama, različite vere, boje kože, opredeljenja“ izjavio je ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić.

Na skupu koji su organizovali Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i OEBS istaknuto je da principi otvorene uprave poseban fokus polažu na saradnju lokalnih samouprava i organizacija civilnog društva i zato stavljanje građana u centar pažnje zahteva promenu načina rada svih nivoa vlasti i sinergiju svih delova društva.

Šef Misije OEBS-a u Srbiji Andrea Oricio

,,U stvaranju odgovorne i transparentne vlade koja predstavlja efikasan servis građanima, uloga lokalnih samouprava u primenjivanju principa Partnerstva za otvorenu upravu (POU) na lokalnom nivou, je od izuzetnog značaja.  Iz tog razloga, Misija OEBS-a u Srbiji podržala je izradu lokalnih akcionog planova za POU u pet lokalnih samouprava, što može poslužiti kao domaći i regionalni model” rekao je Andrea Oricio, šef Misije OEBS-a u Srbiji.

Prema njegovim rečima, Misija OEBS-a je spremna da kao dugogodišnji partner pruži podršku Ministarstvu u nastojanju da pomogne lokalnim samoupravama u primeni principa Partnerstva za otvorenu upravu.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici naglasio je da je za građane posebno važno da

Sem Fabrici, šef delegacije EU u Srbiji

se vlasti obavežu na otvorenost u postupku izrade budžeta i trošenja novca poreskih obveznika. Ta promena je važan segment reforme javne uprave i njene modernizacije. Zbog svoje kompleksnosti, reforma javne uprave nije deo posebnog poglavlja u procesu pregovora o pristupanju EU, ali jeste jedan od tri ključna kriterijuma za članstvo.

Na skupu koji je okupio predstavnike diplomatskog kora i međunarodnih institucija, gradonačelnike, predsednike opština i nevladin sektor istaknut je značaj otvorene uprave za put EU integracija, a podrška je najvljena i od zvačnika UNDP-a.

Steliana Nedera, v.d. stalnog predtavnika, UNDP Srbija

„Usvojene akcione planove koristićemo i u buduće kao mehanizam za pospešivanje nacionalnih reformi koje doprinose dostizanju globalnih ciljeva održivog razvoja. Napredak u realizaciji prioriteta i evropskim integracijama su neodvojivi jer su deo istog procesa – istakla je Steliana Nedera, v.d. stalne predstavnice UNDP u Srbiji“

Na konferenciji je zaključeno i da je poštovanje principa otvorene uprave važno za građane jer je bitan segment borbe protiv korupcije i nesistematskog trošenja poreskog novca. Osim toga, transparentnost javne uprave veoma je bitna za podsticanje ekonomskog razvoja s obzirom na to da otvaranje podataka prema građanima može da podstakne razvoj velikog broja preduzetničkih ideja i kreiranje novih radnih mesta.



Skip to content