Вредност јавних набавки у 2015. години била је око три милијарде евра или око девет одсто бруто домаћег производа, што показује значај реформи у тој области, изјавио је данас државни секретар у Министарству државнe управe и локалнe самоуправe (МДУЛС) Жељко Ожеговић.
Влада Србије је као стратешки циљ поставила економичност јавног сектора, уз јачање административних капацитета, као и да се систем јавних набавки спроводи уз поштовање правила и процедура, додао је он.
Ожеговић је на конференцији “Промена парадигме у јавним набавкама: Вредност за новац и повећање економичности” рекао да је од 2010. године у Србији сертификовано више од 3.000 службеника за јавне набавке кроз прецес који је организовала Управа за јавне набавке.
Према његовим речима, неопходне су стратешке промене у јавним набавкама на три нивоа – унапређење служебника, унапређење процеса јавних набавки, институција, регулаторних тела, законодавног оквира ради смањења корупције, као и трећи сегмент који се односи на ревизију и контролу, ДРИ, буџетску инспекцију и финансијску полицију.
Ожеговић је цитирао реченицу која се, како је навео, често изговара на Западу: „Нисам довољно богат да бих куповао јефтино“ и додао да најнижа цена у процесу јавних набавки не значи да ће се увек проћи најјефтиније.
Државни секретар у МДУЛС очекује да ће преговарачко поглавље пет са ЕУ, које се односи на јавне набавке, бити отворено када и поглавља 23 и 24 и најавио да ће Министарство заједно са Управом за јавне набавке, УНДП и Светском банком радити на оптимизацији решења за јавне набавке на републичком и локалном ниову.
На скупу у Клубу посланика говорио је и заменик шефа Мисије ОЕБС-а у Србији Мајкл Ујехара,који је истакао као веома важно подстицање транспарености и смањења корупције у области јавних набавки.
Он је заказао да у Србији више од 3.000 службеника учествује у поступцима јавних набавки, чија је укупна вредност три милијарде евра, а да је примећено да се 10 до 20 одсто тог износа губи због корупције.
„То је стварно велики износ. Kритеријум најниже цене је једноставан, али није увек најбољи, јер одлуке о јавним набавкама морају да одражавају квалитет и дуготрајност. Јавни новац мора рационално да се троши, као и да се промени то што је и даље најважнија најнижа цена”, навео је Ујехара.
Он је додао да ће ОЕБС наставити партнерство са институцијама у Србији у тој области, а шеф Kанцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен оценио да је од кључне важности повећање ефикасности и транспарености у процесу јавних набавки, што ће, уверен је, допринети и смањују сиромаштва, јер ће остајати више новца за бољу у инфраструктуру, школе, болнице и друго.
„То је важно и да би Србија постала конкурентнија“, рекао је Верхеијен и закључио да СБ подржава Владу Србије у тим напорима.