Vrednost javnih nabavki u 2015. godini bila je oko tri milijarde evra ili oko devet odsto bruto domaćeg proizvoda, što pokazuje značaj reformi u toj oblasti, izjavio je danas državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) Željko Ožegović.
Vlada Srbije je kao strateški cilj postavila ekonomičnost javnog sektora, uz jačanje administrativnih kapaciteta, kao i da se sistem javnih nabavki sprovodi uz poštovanje pravila i procedura, dodao je on.
Ožegović je na konferenciji “Promena paradigme u javnim nabavkama: Vrednost za novac i povećanje ekonomičnosti” rekao da je od 2010. godine u Srbiji sertifikovano više od 3.000 službenika za javne nabavke kroz preces koji je organizovala Uprava za javne nabavke.
Prema njegovim rečima, neophodne su strateške promene u javnim nabavkama na tri nivoa – unapređenje služebnika, unapređenje procesa javnih nabavki, institucija, regulatornih tela, zakonodavnog okvira radi smanjenja korupcije, kao i treći segment koji se odnosi na reviziju i kontrolu, DRI, budžetsku inspekciju i finansijsku policiju.
Ožegović je citirao rečenicu koja se, kako je naveo, često izgovara na Zapadu: „Nisam dovoljno bogat da bih kupovao jeftino“ i dodao da najniža cena u procesu javnih nabavki ne znači da će se uvek proći najjeftinije.
Državni sekretar u MDULS očekuje da će pregovaračko poglavlje pet sa EU, koje se odnosi na javne nabavke, biti otvoreno kada i poglavlja 23 i 24 i najavio da će Ministarstvo zajedno sa Upravom za javne nabavke, UNDP i Svetskom bankom raditi na optimizaciji rešenja za javne nabavke na republičkom i lokalnom niovu.
Na skupu u Klubu poslanika govorio je i zamenik šefa Misije OEBS-a u Srbiji Majkl Ujehara,koji je istakao kao veoma važno podsticanje transparenosti i smanjenja korupcije u oblasti javnih nabavki.
On je zakazao da u Srbiji više od 3.000 službenika učestvuje u postupcima javnih nabavki, čija je ukupna vrednost tri milijarde evra, a da je primećeno da se 10 do 20 odsto tog iznosa gubi zbog korupcije.
„To je stvarno veliki iznos. Kriterijum najniže cene je jednostavan, ali nije uvek najbolji, jer odluke o javnim nabavkama moraju da odražavaju kvalitet i dugotrajnost. Javni novac mora racionalno da se troši, kao i da se promeni to što je i dalje najvažnija najniža cena”, naveo je Ujehara.
On je dodao da će OEBS nastaviti partnerstvo sa institucijama u Srbiji u toj oblasti, a šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji Toni Verheijen ocenio da je od ključne važnosti povećanje efikasnosti i transparenosti u procesu javnih nabavki, što će, uveren je, doprineti i smanjuju siromaštva, jer će ostajati više novca za bolju u infrastrukturu, škole, bolnice i drugo.
„To je važno i da bi Srbija postala konkurentnija“, rekao je Verheijen i zaključio da SB podržava Vladu Srbije u tim naporima.