ПОСТУПАК УСПОСТАВЉАЊА САРАДЊЕ ИЗМЕЂУ ЈЕДИНИЦЕ ЛОКАЛНЕ САМОУОРАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ И ЈЕДИНИЦЕ ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ ДРУГЕ ДРЖАВЕ

Сарадња између једница локалне самоуправе Републике Србије и јединица локалне самоуправе других држава уређена је Законом о локалној самоуправи. У сарадњи са Републичким секретаријатом за законодавство, Министарство је успоставило процедуру ради добијања сагласности Владе Републике Србије. Ради ефикаснијег успостављања сарадње и уједначавања праксе, описан је поступак који ће градовима и општинама олакшати припрему документације и спровођење овог поступка, у циљу лакшег и ефективнијег оставрења заједничких циљева.

Закон о локалној самоуправи прописује, између осталог, да јединице локалне самоураве могу да сарађују и удружују се ради остваривања заједничких циљева, планова и програма развоја, да могу сарађивати са јединицама локалне самоуправе других држава, као и да одлуку о успостављању сарадње, односно закључењу споразума о сарадњи, доноси скупштина јединице локалне самоуправе, уз сагласност Владе. Овај закон утврђује је да јединице локалне самоуправе могу остваривати сарадњу у областима од заједничког интереса са одговарајућим територијалним заједницама и јединицама локалне самоуправе у другим државама, у оквиру спољне политике Републике Србије, уз поштовање територијалног јединства и правног поретка Републике Србије, у складу с Уставом и законом.

Иницијативу за успостављање сарадње са јединицама локалних самоуправа других држава, покрећу јединице локалне самоуправе Републике Србије. Скупштина јединице локалне самоуправе доноси Одлуку о успостављању сарадње, у којој се прво наводи назив јединице локалне самоуправе Републике Србије, а затим назив јединице локалне самоуправе друге државе и званичан назив те државе.

Одлука садржи области у којима се успоставља сарадња, одредбу о обезбеђењу средстава у буџету јединице локалне самоуправе за реализацију сарадње, да се Одлука доставља Влади Републике Србије ради давања сагласности и одредбу којом се овлашћује градоначелник или председник општине да потпише споразум о сарадњи. Ова одлука се објављује у службеном гласилу јединице локалне самоуправе након добијања сагласности Владе, а ступа на снагу осмог дана од дана објављивања.

Одлука о успостављању сарадње се доставља министарству надлежном за послове локалне самоуправе, ради прибављања мишљења надлежних органа и сачињавања предлога Влади Републике Србије да донесе одлуку (решење) којом се даје сагласност на Одлуку о успостављању сарадње.

Након доношења одлуке (решења) Владе о давању сагласности на скупштинску Одлуку о успостављању сарадње, она се реализује тако што градоначелник или председник општине, односно лице које он овласти, потписује споразум о сарадњи са јединицом локалне самоуправе друге државе, сходно одредбама члана 44. став 1. и 5. Закона, којима је прописано да је овлашћен да представља и заступа јединицу локалне самоуправе и доноси појединачне акте.

Споразум о сарадњи ближе дефинише облике и начин успостављене сарадње, утврђује рок на који се она успоставља, као и заједничке активности јединица локалних самоуправа, током трајања споразума.

Напомињемо да израз „братимљење“ који се често наводи, није законски термин, већ „сарадња“, што значи да јединице локалне самоуправе доносе одлуке о сарадњи и закључују споразуме о сарадњи.



Skip to content