Одржан друштвени дијалог „Бескућништво – решавање питања личних докумената на путу ка друштвеној укључености“

Помоћница министра државне управе и локалне самоуправе, руководилац Сектора за регистре и локалну самоуправу Марина Дражић обратила се данас, у име министра др Александра Мартиновића, на друштвеном дијалогу под називом „Бескућништво – решавање питања личних докумената на путу ка друштвеној укључености“.

Указавши на то да се Министарство државне управе и локалне самоуправе већ десет година активно бави питањем решавања правне невидљивости, Дражић је истакла да је, у оквиру Споразума о разумевању са Заштитником грађана и Представништвом УНХЦР-а у Србији, спроведен низ активности, које су довеле до тога да се случајеви да неко лице није уписано у матичну књигу рођених данас појављују тек као изузетак.

„Законодавним променама омогућили смо да се упис у матичну књигу рођених изврши кроз олакшану процедуру утврђивања времена и места рођења, укинуте су административне таксе, спроведена је информативна кампања за представнике посебно осетљиве ромске популације и одржане су обуке за више од 500 службеника у свим јединицама локалне самоуправе, као и за запослене у породилиштима, матичаре, полицијске службенике, службенике центара за социјални рад, пружаоце бесплатне правне помоћи и поверенике за избеглице“, објаснила је помоћница министра.

На овај начин је, према њеним речима, правно невидљивим лицима омогућено да остваре право на упис у матичну књигу рођених, право на лично име, личну карту, што је препознато као пример добре праксе и у земљама региона и шире.

Дражић је присутне подсетила да је у фебруару прошле године МДУЛС закључило трећи по реду Споразум о разумевању, којим се Република Србија укључила у глобалну кампању „Ја припадам“, чији је циљ да се до новембра 2024. године искорени апатридија у читавом свету.

„Наше даље активности усмерене су на решавање преосталих случајева лица која нису уписана у матичну књигу рођених, са посебним фокусом на упис новорођене деце чије мајке немају лична документа, ради спречавања ризика од апатридије“, поручила је Дражић и додала да је Министарство државне управе и локалне самоуправе на располагању за сваку врсту подршке и помоћи у решавању случајева и лица која су бескућници, а нису уписана у матичну књигу рођених.

Данашњи друштвени дијалог организовало је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у сарадњи са градоначелником и Секретаријатом за социјалну заштиту Града Београда, а у склопу обележавања 75 година Универзалне декларације о људским правима и Светског дана социјалне правде и духа неговања начела хуманог и демократског друштва и достојанственог живота свих грађана. У  наредном периоду биће организовани и реализовани друштвени дијалози на тему бескућништва и у другим јединицама локалне самоуправе у Србији.

 

Фото галерија:



Skip to content