Održan društveni dijalog „Beskućništvo – rešavanje pitanja ličnih dokumenata na putu ka društvenoj uključenosti“

Pomoćnica ministra državne uprave i lokalne samouprave, rukovodilac Sektora za registre i lokalnu samoupravu Marina Dražić obratila se danas, u ime ministra dr Aleksandra Martinovića, na društvenom dijalogu pod nazivom „Beskućništvo – rešavanje pitanja ličnih dokumenata na putu ka društvenoj uključenosti“.

Ukazavši na to da se Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave već deset godina aktivno bavi pitanjem rešavanja pravne nevidljivosti, Dražić je istakla da je, u okviru Sporazuma o razumevanju sa Zaštitnikom građana i Predstavništvom UNHCR-a u Srbiji, sproveden niz aktivnosti, koje su dovele do toga da se slučajevi da neko lice nije upisano u matičnu knjigu rođenih danas pojavljuju tek kao izuzetak.

„Zakonodavnim promenama omogućili smo da se upis u matičnu knjigu rođenih izvrši kroz olakšanu proceduru utvrđivanja vremena i mesta rođenja, ukinute su administrativne takse, sprovedena je informativna kampanja za predstavnike posebno osetljive romske populacije i održane su obuke za više od 500 službenika u svim jedinicama lokalne samouprave, kao i za zaposlene u porodilištima, matičare, policijske službenike, službenike centara za socijalni rad, pružaoce besplatne pravne pomoći i poverenike za izbeglice“, objasnila je pomoćnica ministra.

Na ovaj način je, prema njenim rečima, pravno nevidljivim licima omogućeno da ostvare pravo na upis u matičnu knjigu rođenih, pravo na lično ime, ličnu kartu, što je prepoznato kao primer dobre prakse i u zemljama regiona i šire.

Dražić je prisutne podsetila da je u februaru prošle godine MDULS zaključilo treći po redu Sporazum o razumevanju, kojim se Republika Srbija uključila u globalnu kampanju „Ja pripadam“, čiji je cilj da se do novembra 2024. godine iskoreni apatridija u čitavom svetu.

„Naše dalje aktivnosti usmerene su na rešavanje preostalih slučajeva lica koja nisu upisana u matičnu knjigu rođenih, sa posebnim fokusom na upis novorođene dece čije majke nemaju lična dokumenta, radi sprečavanja rizika od apatridije“, poručila je Dražić i dodala da je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave na raspolaganju za svaku vrstu podrške i pomoći u rešavanju slučajeva i lica koja su beskućnici, a nisu upisana u matičnu knjigu rođenih.

Današnji društveni dijalog organizovalo je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u saradnji sa gradonačelnikom i Sekretarijatom za socijalnu zaštitu Grada Beograda, a u sklopu obeležavanja 75 godina Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i Svetskog dana socijalne pravde i duha negovanja načela humanog i demokratskog društva i dostojanstvenog života svih građana. U  narednom periodu biće organizovani i realizovani društveni dijalozi na temu beskućništva i u drugim jedinicama lokalne samouprave u Srbiji.

 

Foto galerija:



Skip to content