Брнабић: Измене закона нису крај реформе финансирања локалних самоуправа

Министарка државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић образлажући Предлог измена Закона о финасирању локланих самоуправа у Скупштини Србије изјавила је данас да ће усвајање тог предлога допринети да се превазиђу слабости постојећег система финасирања локалних самоуправа.

Она је нагласила да се тај закон доноси како би се успоставила равнотежа у расподели прихода између централне власти и локалних самоуправа, односно да је смањење процента прерасподеле средстава од пореза на зараде мера фискалне консолидације у циљу смањивања укупног фискалног дефицита.

Брнабићева је навела да локалне самоуправе овим предлогом измена неће поднети терет уштеда од осам милијарди, како је раније било предвиђено, већ ће то бити 4,8 милијарди динара, а то ће им омогућити нормално функционисање. Она је додала и да је то смањене усклађено са захтевима Међународног монетарног фонда (ММФ).

Према њеним речима, предлогом измена Закона о финасирању локалне самоуправе предвиђено је да од укупних пореза на зараде који се исплаћују градовима и општинама уместо садашњих 80 одсто, градовима убудуће остајати 77 одсто, а општинама 74 одсто, док ће Београду приходи бити смањени више, односно да главном граду уместо 70 одсто остаје 66 одсто.

Брнабићева је прецизирала да се у просеку буџети општинама смањују за 2,65 одсто, док је то смањење за градове 1,68 одсто, док како је нагласила, Београд подноси највећи терет, јер ће остати без 1,9 милијарди динара.

Она је додала и да се водило рачуна да ниједна локална самоуправа не изгуби више од четири одсто прихода.

“Ово није крај реформе финасирања локалне самоуправе која је јако комплексна“, истакла је Брнабић нагласивши да њено министарство са Министарством финасија у овом тренутку ради на доношењу закона о накнадама и таксама како би се решило питање фискалних намета и увео ред у пословање локалних самоуправа.

Она је нагласила и да Министарство државне самоуправе и локалне самоуправе ради и на изменама закона о локалној самоуправи како би оне биле ефикасније, а са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) се ради и на стратегији децентрализације.

“Имамо три закона и стратегију које би требало да заокруже оквир финасирања локланих самоуправа који би био одржив“, казала је Брнабићева.

Према њеним речима, Влада Србије ће локалним самоуправама наставити да помаже да реализују започете развојне пројекте због умањења средстава. Она је нагласила и да је прерасподела рађена тако да се задржи да градови и општине и даље имају мотивацију да подстичу локални економски развој.



Skip to content