Brnabić: Izmene zakona nisu kraj reforme finansiranja lokalnih samouprava

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić obrazlažući Predlog izmena Zakona o finasiranju loklanih samouprava u Skupštini Srbije izjavila je danas da će usvajanje tog predloga doprineti da se prevaziđu slabosti postojećeg sistema finasiranja lokalnih samouprava.

Ona je naglasila da se taj zakon donosi kako bi se uspostavila ravnoteža u raspodeli prihoda između centralne vlasti i lokalnih samouprava, odnosno da je smanjenje procenta preraspodele sredstava od poreza na zarade mera fiskalne konsolidacije u cilju smanjivanja ukupnog fiskalnog deficita.

Brnabićeva je navela da lokalne samouprave ovim predlogom izmena neće podneti teret ušteda od osam milijardi, kako je ranije bilo predviđeno, već će to biti 4,8 milijardi dinara, a to će im omogućiti normalno funkcionisanje. Ona je dodala i da je to smanjene usklađeno sa zahtevima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Prema njenim rečima, predlogom izmena Zakona o finasiranju lokalne samouprave predviđeno je da od ukupnih poreza na zarade koji se isplaćuju gradovima i opštinama umesto sadašnjih 80 odsto, gradovima ubuduće ostajati 77 odsto, a opštinama 74 odsto, dok će Beogradu prihodi biti smanjeni više, odnosno da glavnom gradu umesto 70 odsto ostaje 66 odsto.

Brnabićeva je precizirala da se u proseku budžeti opštinama smanjuju za 2,65 odsto, dok je to smanjenje za gradove 1,68 odsto, dok kako je naglasila, Beograd podnosi najveći teret, jer će ostati bez 1,9 milijardi dinara.

Ona je dodala i da se vodilo računa da nijedna lokalna samouprava ne izgubi više od četiri odsto prihoda.

“Ovo nije kraj reforme finasiranja lokalne samouprave koja je jako kompleksna“, istakla je Brnabić naglasivši da njeno ministarstvo sa Ministarstvom finasija u ovom trenutku radi na donošenju zakona o naknadama i taksama kako bi se rešilo pitanje fiskalnih nameta i uveo red u poslovanje lokalnih samouprava.

Ona je naglasila i da Ministarstvo državne samouprave i lokalne samouprave radi i na izmenama zakona o lokalnoj samoupravi kako bi one bile efikasnije, a sa Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO) se radi i na strategiji decentralizacije.

“Imamo tri zakona i strategiju koje bi trebalo da zaokruže okvir finasiranja loklanih samouprava koji bi bio održiv“, kazala je Brnabićeva.

Prema njenim rečima, Vlada Srbije će lokalnim samoupravama nastaviti da pomaže da realizuju započete razvojne projekte zbog umanjenja sredstava. Ona je naglasila i da je preraspodela rađena tako da se zadrži da gradovi i opštine i dalje imaju motivaciju da podstiču lokalni ekonomski razvoj.



Skip to content