Коментар потпредседнице Владе на изјаву Заштитника грађана

Поводом јучерашње изјаве Заштитника грађана Саше Јанковића да „не разуме највећи део потеза које вуче министарка, нити разуме њено објашњење за те потезе“, огласила се потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе др Кори Удовички. Она га је позвала да инстититуција Заштитника грађана уложи додатни напор да се боље информише о реформским напорима овог Министарства и искористи значајне ресурсе који су му на располагању да својим интервенцијама и оценама помогне и грађанима Србије да буду боље информисани.

Није тачно да су смањења буџетских средстава у 2016. години била линеарна. „Напротив, велики успех ове Владе, и посебно Министарства, јесте баш то што управо усвојени предлог буџета и Одлуке о максималном броју запослених приступају рационализацији нелинеарно“. Министарство државне управе и локалне самоуправе у сарадњи са ресорним министарствима узели су на себе одговорност да приступе целокупном процесу врло промишљено, како се не би нарушио квалитет рада у процесу фискалне консолидације.

„Не оспоравам право, заправо дужност, господина Јанковића да има свој став о смислености потеза које Министарство државне управе и локалне самоуправе и Влада Србије повлаче у погледу реформе јавне управе, као и да тај став јавно исказује“, поручила је Удовички. Она, међутим, наглашава да је од нарочите важности да он своје ставове заснива на провереним и комплетним информацијама и исте коректно износи, поготову имајући у виду то како Јанковић оцењује медијску ситуацију.

Постоји два изузетка код којих је буџет за плате једнако, тј. линеарно, смањен за скуп органа, и односе се на мање од 10% запослених у јавној управи. Један је у случају независних тела, над којима не одлучује Влада, већ Скупштина па је смањење у нивоу просека за целу управу била само логична почетна претпоставка. Други је буџетска инструкција за локалне самоуправе која је донета у супротности са специфичном препоруком Министарства државне управе и локалне самоуправе. „Господин Јанковић закључује на основу само оног дела буџетског процеса који га се лично додирнуо“, рекла је она.

Такође, господин Јанковић наводи да из „државне управе одлазе хиљаде најбољих…“. Подразумева се да у тренутку мера оштре фискалне консолидације постоји одлив кадрова из јавне управе, као и да је највероватније да одлазе они који могу добити боље плаћен посао у приватном сектору. Ипак, заинтересовани смо за то има ли господин Јанковић података за тако чврсту тврдњу? Став је Министарства управо то да је један од фундаменталних мањкавости државно-службеничког система у Србији у овом тренутку што не постоји објективан начин да се мери нити проверава квалитет кадрова—нарочито с обзиром да је систем оцењивања потпуно компромитован деценијском инфлацијом оцена.



Skip to content