Povodom jučerašnje izjave Zaštitnika građana Saše Jankovića da „ne razume najveći deo poteza koje vuče ministarka, niti razume njeno objašnjenje za te poteze“, oglasila se potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave dr Kori Udovički. Ona ga je pozvala da instititucija Zaštitnika građana uloži dodatni napor da se bolje informiše o reformskim naporima ovog Ministarstva i iskoristi značajne resurse koji su mu na raspolaganju da svojim intervencijama i ocenama pomogne i građanima Srbije da budu bolje informisani.
Nije tačno da su smanjenja budžetskih sredstava u 2016. godini bila linearna. „Naprotiv, veliki uspeh ove Vlade, i posebno Ministarstva, jeste baš to što upravo usvojeni predlog budžeta i Odluke o maksimalnom broju zaposlenih pristupaju racionalizaciji nelinearno“. Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave u saradnji sa resornim ministarstvima uzeli su na sebe odgovornost da pristupe celokupnom procesu vrlo promišljeno, kako se ne bi narušio kvalitet rada u procesu fiskalne konsolidacije.
„Ne osporavam pravo, zapravo dužnost, gospodina Jankovića da ima svoj stav o smislenosti poteza koje Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i Vlada Srbije povlače u pogledu reforme javne uprave, kao i da taj stav javno iskazuje“, poručila je Udovički. Ona, međutim, naglašava da je od naročite važnosti da on svoje stavove zasniva na proverenim i kompletnim informacijama i iste korektno iznosi, pogotovu imajući u vidu to kako Janković ocenjuje medijsku situaciju.
Postoji dva izuzetka kod kojih je budžet za plate jednako, tj. linearno, smanjen za skup organa, i odnose se na manje od 10% zaposlenih u javnoj upravi. Jedan je u slučaju nezavisnih tela, nad kojima ne odlučuje Vlada, već Skupština pa je smanjenje u nivou proseka za celu upravu bila samo logična početna pretpostavka. Drugi je budžetska instrukcija za lokalne samouprave koja je doneta u suprotnosti sa specifičnom preporukom Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave. „Gospodin Janković zaključuje na osnovu samo onog dela budžetskog procesa koji ga se lično dodirnuo“, rekla je ona.
Takođe, gospodin Janković navodi da iz „državne uprave odlaze hiljade najboljih…“. Podrazumeva se da u trenutku mera oštre fiskalne konsolidacije postoji odliv kadrova iz javne uprave, kao i da je najverovatnije da odlaze oni koji mogu dobiti bolje plaćen posao u privatnom sektoru. Ipak, zainteresovani smo za to ima li gospodin Janković podataka za tako čvrstu tvrdnju? Stav je Ministarstva upravo to da je jedan od fundamentalnih manjkavosti državno-službeničkog sistema u Srbiji u ovom trenutku što ne postoji objektivan način da se meri niti proverava kvalitet kadrova—naročito s obzirom da je sistem ocenjivanja potpuno kompromitovan decenijskom inflacijom ocena.