Потенцијали прирoде и индустријског развоја чекају инвеститоре

Министарство државне управе и локалне самоуправе наставља промоцију јединица локалне самоуправе широм Србије кроз пројекат „Српска слагалица“ (Serbian Puzzle), у ком градови и општине имају прилику да се представе на недељном нивоу кроз неколико различитих тема (историја, култура, инвестиције, гастрономија…).

Ове седмице у „Српској слагалици“ биће представљена Oпштина Рековац, типично пољопривредно подручје са око 60 одсто обрадивог земљишта и различитим облицима руралне економије – воћарство, виноградарство и сточарство. Њено становништво чине вредни узгајивачи грожђа, шљива и јагодичастог воћа.

 

Смештена у средишњем делу Србије, у југоисточном делу Шумадије, та општина се простире на 366 квадратна километра, има 32 насељена места и 11.000 становника. Општину Рековац карактерише претежно рурално подручје које обилује неискоришћеним природним богатством, али и велике могућности за индустријски развој због стратешке близине већих индустријских градова.

Општина Рековац даје подршку свим потенцијалним инвеститорима кроз различите подстицаје – омогућава брзу процедуру и регистрацију предузећа, као и реализацију улагања, субвенције за запошљавање локалног становништва, брзе и ефикасне процедуре за добијање локацијске и грађевинске дозволе и потпуну и отворену сарадњу са локалном самоуправом.

Међу најпознатијим народним саборима у Србији свакако је и сабор народног стваралаштва „Прођох Левач, прођох Шумадију“, седмодневна међународна манифестација која траје већ 45 година. Манифестацију годишње посети између 100 и 150 хиљада домаћих и страних посетилаца, међу којима су и амбасадори, званични представници држава и институција из Африке, Јужне Америке, Азије, Европе… Циљ Сабора је неговање народне традиције и културе кроз програм који обухвата различите манифестације и такмичења.

Један од оснивача Сабора био је и Јанко Брашић, не само сликар, већ и вајар и песник, чије су стваралаштво 50-тих година прошлог века светски признати ликовни критичари називали чудом из Југославије, а у првом приказу његовог стваралаштва 1935. године књижевник Милан Токин га поредио са оцем светске наиве Андри Русоом, истичући његову даровитост.

Брашић је насликао више од 500 слика и исто толико цртежа, направио десетак скулптура и споменик ратницима из Првог и Другог светског рата у Белушићу и осликао фреске у седам цркава и манастиру Тресије. Самостално је излагао у Лондону, Паризу, Бриселу, Минхену, Парми, Требињу, Загребу, Београду, Чачку, Јагодини…

О историјату зграде у којој је данас смештена локална администрација, али и о омиљеним и укусним јелима тог краја – киселим паприкама пуњеним пасуљем, бобовим пихтијама и дулечњаку, прочитајте на сајту www.serbianpuzzle.rs



Skip to content