Potencijali prirode i industrijskog razvoja čekaju investitore

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave nastavlja promociju jedinica lokalne samouprave širom Srbije kroz projekat „Srpska slagalica“ (Serbian Puzzle), u kom gradovi i opštine imaju priliku da se predstave na nedeljnom nivou kroz nekoliko različitih tema (istorija, kultura, investicije, gastronomija…).

Ove sedmice u „Srpskoj slagalici“ biće predstavljena Opština Rekovac, tipično poljoprivredno područje sa oko 60 odsto obradivog zemljišta i različitim oblicima ruralne ekonomije – voćarstvo, vinogradarstvo i stočarstvo. Njeno stanovništvo čine vredni uzgajivači grožđa, šljiva i jagodičastog voća.

 

Smeštena u središnjem delu Srbije, u jugoistočnom delu Šumadije, ta opština se prostire na 366 kvadratna kilometra, ima 32 naseljena mesta i 11.000 stanovnika. Opštinu Rekovac karakteriše pretežno ruralno područje koje obiluje neiskorišćenim prirodnim bogatstvom, ali i velike mogućnosti za industrijski razvoj zbog strateške blizine većih industrijskih gradova.

Opština Rekovac daje podršku svim potencijalnim investitorima kroz različite podsticaje – omogućava brzu proceduru i registraciju preduzeća, kao i realizaciju ulaganja, subvencije za zapošljavanje lokalnog stanovništva, brze i efikasne procedure za dobijanje lokacijske i građevinske dozvole i potpunu i otvorenu saradnju sa lokalnom samoupravom.

Među najpoznatijim narodnim saborima u Srbiji svakako je i sabor narodnog stvaralaštva „Prođoh Levač, prođoh Šumadiju“, sedmodnevna međunarodna manifestacija koja traje već 45 godina. Manifestaciju godišnje poseti između 100 i 150 hiljada domaćih i stranih posetilaca, među kojima su i ambasadori, zvanični predstavnici država i institucija iz Afrike, Južne Amerike, Azije, Evrope… Cilj Sabora je negovanje narodne tradicije i kulture kroz program koji obuhvata različite manifestacije i takmičenja.

Jedan od osnivača Sabora bio je i Janko Brašić, ne samo slikar, već i vajar i pesnik, čije su stvaralaštvo 50-tih godina prošlog veka svetski priznati likovni kritičari nazivali čudom iz Jugoslavije, a u prvom prikazu njegovog stvaralaštva 1935. godine književnik Milan Tokin ga poredio sa ocem svetske naive Andri Rusoom, ističući njegovu darovitost.

Brašić je naslikao više od 500 slika i isto toliko crteža, napravio desetak skulptura i spomenik ratnicima iz Prvog i Drugog svetskog rata u Belušiću i oslikao freske u sedam crkava i manastiru Tresije. Samostalno je izlagao u Londonu, Parizu, Briselu, Minhenu, Parmi, Trebinju, Zagrebu, Beogradu, Čačku, Jagodini…

O istorijatu zgrade u kojoj je danas smeštena lokalna administracija, ali i o omiljenim i ukusnim jelima tog kraja – kiselim paprikama punjenim pasuljem, bobovim pihtijama i dulečnjaku, pročitajte na sajtu www.serbianpuzzle.rs



Skip to content